V. Remišová: Ku kradnutiu je alternatívou poctivosť, k neprávosti spravodlivosť

Analýza diskusií za 10. týždeň vypracovaná na základe prepisov spoločnosti NEWTON Media. Jej základom je meranie času vystupujúcich.

Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu a zároveň zastupujúci minister kultúry Peter Pellegrini navštívil v uplynulom týždni relácie Sobotné dialógyO 5 minút 12, v ktorých rečnil dokopy takmer 47 min. Z minulotýždňovej ponuky hostí programu Braňo Závodský Naživo sme vybrali rozhovor s predsedom strany SaS Richardom Sulíkom.

Už druhý týždeň dominovala vo všetkých sledovaných politických diskusiách téma vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky, ktorá spôsobila vír na slovenskej politickej scéne. Otázkou, ako ďalej s vládnou koalíciou, ktorá, zdá sa, stráca svoju dôveru, diskutovali v debatách viacerí slovenskí politici.

Moderátor Norbert Dolinský v relácii na TA3 privítal štátneho tajomníka ministerstva dopravy Viktora Stromčeka (Smer-SD) a poslanca NR SR Milana Krajniaka (Sme rodina). Obaja politici dostali na vyjadrenie takmer identický priestor, a to 23 minút.

Hneď v úvode relácie reagoval štátny tajomník Viktor Stromček na kritiku od moderátora, ktorý na margo zasadnutia vlády uviedol, že táto vláda pravdepodobne nie je taká stabilná, ako sa pôvodne zdalo. Viktor Stromček oponoval moderátori jednoznačným vyjadrením: „Vláda je absolútne stabilná“.

Kritická otázka v úvode neobišla ani Milana Krajniaka, keď moderátor citoval vyjadrenie politológov, že „opozícia prilieva olej do ohňa a budí vášne medzi ľuďmi“. Ten sa za stranu Sme rodina vyjadril, že „počas týchto dní sa zdržali akýchkoľvek osobných útokov, na druhej strane sú si vedomí nutnosti vyvodiť z celej situácie vecné a zásadné riešenie.“

Napätá situácia sa začala, keď Milan Krajniak naznačil možnosť predčasných volieb. Na toto reagoval Viktor Stromček slovami: „Pán poslanec, vy len prispievate k tomu, aká je dnes nálada na Slovensku, zneužívate situáciu, ktorá tu je na to, aby ste vytvorili náladu na predčasné voľby.“

Tento názor vyjadril aj podpredseda vlády pre investície a informatizáciu a dočasný minister kultúry Peter Pellegrini (Smer-SD) v relácii O 5 minút 12, kde sa stretol s poslankyňou NR SR Veronikou Remišovou (OĽaNO). Pellegrini rovnako opozíciu obvinil, že im ide iba o to, aby padla vláda a nie o vyšetrenie vraždy novinára. Upozornil na to, že poslankyňa na svojich tlačovkách a na Facebookovom profile komunikovala „o potrebe nájsť páchateľov možno trikrát, ale o páde vlády, ministroch, premiérovi, Kaliňákovi, rozprávala 384-krát“ (nejde o presne číslo, poslanec ho obrazne využil na zvýraznenie nepomeru komunikovaných tém, pozn. red.).

Poslankyňa Remišová na margo Pellegriniho viackrát uviedla, že vládna koalícia sa tu snaží šíriť beznádej tým, že hovorí, že alternatíva neexistuje, ale alternatíva podľa nej existuje vždy: „Ku kradnutiu je alternatívou poctivosť, k bezpráviu je alternatívou spravodlivosť a k neschopnosti je alternatívou profesionalita a služba ľuďom.“

Debatu sprevádzali ostré slovné výmeny, skákanie do reči, dokonca aj upozornenia na (ne)vhodné formy správania sa. Pokojnejší ráz nabrala až závere svojho vysielania, keď posledných cca 15 minút pokračoval moderátor Martin Strižinec v diskusii so šéfredaktorom portálu Aktuality.sk Petrom Bárdym a komentátorom Konzervatívneho denníka Postoj.sk Jozefom Majchrákom, ktorí sa zhodli v tom, že pochody v mestách boli jasným odkazom verejnosti smerom k politikom a že vražda Jána Kuciaka dokázala zmobilizovať verejnosť doma i v zahraničí.

Mediálny priestor politikov si môžete pozrieť tu:

Údaje v grafoch sú zobrazené ako h/m/s. Súčet hodnôt nevyjadruje celú dĺžku relácie, pretože uvádzame len hostí a moderátorov, nie reportážne vstupy. Meranie času výrazne ovplyvňuje skákanie diskutérov do reči a iné ruchy.

Prečítajte si aj príspevky na Demagog.sk, ktorý skúma pravdivosť výrokov v politických diskusiách.