V. Rafael: Selektívne zákony patria do rokov 1938-45

Analýza diskusií za 3. týždeň vypracovaná na základe prepisov spoločnosti NEWTON Media. Jej základom je meranie času vystupujúcich.

Minister vnútra Robert Kaliňák navštívil v uplynulom týždni diskusné relácie O päť minút dvanásť a Braňo Závodský naživo, v ktorých rečnil dokopy vyše 38 minút. Roberta Kaliňáka sme si v rámci sledovania dĺžky rečníkov vybrali aj spomedzi hostí druhej menovanej relácie, ktorá sa na Rádiu Expres vysiela každý pracovný deň.

Témou diskusných relácií uplynulého týždňa bola jednoznačne otázka rómskej kriminality, resp. nový zákon o potláčaní kriminality v rómskych osadách. V rámci politických debát hovorili na túto tému za stranu Smer-SD samotný minister vnútra Robert Kaliňák, premiér Robert Fico a podpredseda strany Miroslav Číž.

V konfrontácii so zástupcami opozície prebiehala ostrá výmena názorov, ktorú vo verejnoprávnej televízii okomentoval moderátor Martin Strižinec slovami „klasická politická výmena o tom, kto čo kedy urobil a neurobil.“ Minister bol obvinený z toho, že jeho zákon nič nové neprináša, čo poslankyňa Anna Verešová (OĽaNO) na TA3 nazvala slovným spojením „minister iba objavil teplú vodu.“ 

Emocionálne silné výroky ešte doplnil  riaditeľ OZ eduRoma Vlado Rafael, ktorý, ako uviedol, nemá nič voči zvyšujúcim sa policajným hliadkam v obciach a osadách, ktoré, okrem iných opatrení, nový zákon prináša, avšak považuje ho za vysoko selektívny a protietický. V praxi sú totiž všetci tí, ktorí ako Rómovia vyzerajú, v očiach štátnych inštitúcií a ich silových zložiek vnímaní ako potenciálni alebo možní páchatelia trestných činov. „Ponižuje nás to, nepáči sa nám to (…) a myslím si, že takto upravené zákony patria do obdobia rokov 1935-1945, kedy na ich základoch vznikol holokaust.“ 

Pripomíname, že nový zákon má priniesť vyššie kompetencie pre policajtov, vytvoriť integrované centrá či posilniť hliadky v niektorých mestách či obciach. Zároveň umožní stiahnuť na sociálne dávky alebo materiálne veci, ak sa Rómovia dopustia verejného priestupku a spáchajú trestný čin. Zákon si tak bude vyžadovať aj úpravy viacerých právnych noriem vrátane tých, ktoré sa dotýkajú sociálnej a zdravotnej oblasti.

Napriek tomu, že v nedeľnej diskusii na Jednotke sme mohli sledovať viaceré dlhé rečnícke bloky bez prerušenia, v celkovej dĺžke sa mediálny priestor Roberta Kaliňák takmer presne rovnal priestoru Lucie Ďuriš Nicholsonovej (SaS). Približne dvojminútové rozdiely v dĺžke rečníckeho priestoru sme zaznamenali u diskutérov na TA3. V sobotných dialógoch diskutoval s moderátorom iba premiér Robert Fico a témou rozhovoru, boli, okrem rómskej kriminality, aj ďalšie politické témy.

Viac v interaktívnej infografike:

Údaje v grafoch sú zobrazené ako h/m/s. Súčet hodnôt nevyjadruje celú dĺžku relácie, pretože uvádzame len hostí a moderátorov, nie reportážne vstupy. Meranie času výrazne ovplyvňuje skákanie diskutérov do reči a iné ruchy.

Prečítajte si aj príspevky na Demagog.sk, ktorý skúma pravdivosť výrokov v politických diskusiách.