Týždňovka (49. týždeň)

Prvé miesto: Dušan Cinkota. Hneď potom, ako mu súd potvrdil osem rokov, herec Andrej Hryc spustil petíciu, v ktorej žiada, aby prezident Cinkotovi udelil milosť. Za dva dni ju podpísalo 10-tisíc ľudí. Podľa Hryca to len svedčí o tom, čo si slovenský národ myslí o slovenskej justícii. Možno nielen o nej, ale aj o prístupe k drogovej problematike. No asi sa ani nedá inak pozerať sa na to, čo tento štát svojim občanom predvádza…

 

Druhé miesto: Prehra Slovenska na arbitrážnom súde za Ficov zákaz zisku poisťovní. Hoci Daniel Lipšic odkázal premiérovi, aby už začal zháňať peniaze „vlastnou hlavou“, Fico prehru neuznáva: „Nikto nejde nič platiť.“ To sme si vydýchli pred Vianocami, to je isto jedna z tých istôt, ktoré si zaslúžime. Presne ako jednu poisťovňu. Ako to bolo v tej pesničke? Fidel Castro vo verzii beta?

 

Tretie miesto: Koniec rovnej dane. Nie že by rovná daň bola mantrou, ktorá to za Dzurindu a Mikloša celé rozhýbala, otázkou ale je, nakoľko bol pri schvaľovaní štátostranou prítomný testosterón, že práve takto sa ešte viac vyhraníme voči predchádzajúcim vládam, že práve takto sa ego pekne napapá. A že to teda bola hostina…

 

Štvrté miesto: Index korupcie na Slovensku. „Čo spája krajiny ako Rwanda, Kuba, Omán či Chorvátsko? Všetky majú menší problém s korupciou ako Slovensko.“ Aj toto vyplýva z najnovšieho indexu vnímania korupcie, ktorý zverejnila organizácia Transparency International. V tejto súvislosti vyzerajú niektoré informácie hneď „krajšie“ – napr. že premiérov asistent, jedna z postáv gorily, zažaluje Nicholsona, či rozhodnutie ústavného súdu, že odpočúvania z gorilieho bytu boli v rozpore s ústavou.

 

Piate miesto získali aj tieto udalosti:
– kosovský súd rozhodol o vydaní Sadikiho na Slovensko,
– Kažimír tvrdí, že učitelia dostanú viac ako pýtali. Graf zatiaľ neukázal…,
– Fico napokon na odovzdanie Nobelovej ceny pôjde, nechce byť neúctivý,
– na rádio spojené so smrťou britskej sestričky sa zosypala kritika,
– novinári bojujú za kultúru, protestujú proti zrušeniu fondov,
– reklamný spot „The SodaStream Effect“ zakázali vo Veľkej Británii,
– Euroval je ohavná vec a nepodpíšem ho, tvrdí Klaus,
– hackeri napadli v sobotu web služby Skylink,
– počet obetí tajfúnu Bopha na Filipínach vzrástol na 350,
– šťastné pondelky: Anonymná skupina rozdáva obálky s peniazmi,
– Slováci nevedia, čo je to láska
– SMS oslavuje 20 rokov

 

+ kuriozita:
Profil čínskeho disidenta Aj Wej-weja. Vďaka nemu vieme, čo v čínštine môže ešte znamenať veta „plyšová hračka zakrývajúca prostriedok“.