Týždňovka (48/2014)

Prvé miesto: Peter Pellegrini. Ktorí nahradí odchádzajúceho Pavla Pašku. Ten sa vzdal funkcie aj poslaneckého mandátu po medializácii predraženého nákupu CT prístroja v piešťanskej nemocnici. Školstvu má po odchode Pellegriniho šéfovať doterajší štátny tajomník ministerstva Juraj Draxler.

Druhé miesto: Protesty a prezident v parlamente. Ficov plyn. Na tretiu demonštráciu proti korupcii (najmä v zdravotníctve a proti schránkovým firmám) prišlo v utorok podvečer na bratislavské námestie približne päť tisíc ľudí. Dosť. To do parlamentu dostalo aj prezidenta Kisku, ktorý dôvody protestujúcich nazval legitímnymi a pochopiteľnými. No a keď už premiér nevedel, ako sa brániť, povedal, že „zvážia mechanizmus” posielania peňazí ľuďom, ktorí kúria plynom. Takto sa prelepujú nepríjemné témy – ešte väčšou hlúposťou.

Tretie miesto: Dušan Čimo. Viceprezident zo združenia Za otvorenú justíciu vyhral doplňujúce voľby na osemnásteho člena Súdnej rady. Štefan Harabin, bývalý šéf Najvyššieho súdu, skončil v hlasovaní až tretí. Aspoň niečo…

Štvrté miesto: Zomrel Peter Hapka. Hudobníka neopúšťala energia ani po šesťdesiatke. Život mu zmenila až operácia bedrového kĺbu v marci 2013, po ktorej sa začala prejavovať Alzheimerova choroba. Zdravotný stav sa mu zhoršoval, skladateľ žil zavretý doma v Okoři, kde sa oňho starala rodina.

Piate miesto získali aj tieto udalosti:
– S megatendrom za desiatky miliónov eur spájajú J&T,
Paška pral podľa opozície špinavé peniaze cez firmu Komed,
– Fico: Vy ste tak nastavili diskusiu, tak sa teraz nečudujte,
Referendum o rodine bude 7. februára, cirkev pomôže s kampaňou,
– Europoslanci nabádajú Brusel, aby rozpoltil Google na dve firmy,
Zomrel známy slovenský maliar a ilustrátor Svetozár Mydlo,
– Tibor E. Rostas šíri nebezpečné klamstvá o liečbe rakoviny,

+ pikoška:
Hashtag tlačidlo pre používateľov macov. Ben Gomori zbiera na Kickstarteri peniaze na tento unikátny projekt, lebo je vraj unavený z toho, že sa ľudia pýtajú, kde na klávesnici to tlačidlo je. iPoužívatelia totiž musia stlačiť až dve klávesy naraz… Ts, ts, ts…