Týždňovka (44/2014)

Prvé miesto: Referendum o rodine. Cez Ústavný súd prešli tri otázky referenda o rodine. Na partnerstvá sa pýtať nesmú, na adopciu áno. V podstate však platí – ak súd rozhodol, že hlasovanie o tom, či iný typ zväzku má nárok na existenciu pred verejnou autoritou, by bolo hlasovaním o základných právach, nepriamo tým povedal, že homosexuáli majú na registráciu zväzku, ak ju požadujú, právo. No a Slovensku takýto zákon zjavne chýba…

Druhé miesto: Šéf Apple je gay. „Byť gayom je jeden z najväčších darov, aké som kedy dostal od Boha,“ dodal Tim Cook. Nuž, týmto by sme mali poprosiť všetkých slovenských tradičných katolíkov, aby v prípade, že majú iPhone či nebodaj tablet alebo počítač od Applu, ich zahodili, prípadne darovali niekomu, kto nie je až taký tradičný.

Tretie miesto: Slovenské lietajúce auto. Slovenská spoločnosť AeroMobil predstavila na festivale Pioneers vo Viedni vo svetovej premiére prototyp sériovej verzie lietajúceho automobilu AeroMobil. Jeho konštruktér Štefan Klein, známy slovenský dizajnér a pedagóg, však pracuje na svojom sne už takmer 25 rokov.

Štvrté miesto: Wizz Air z Popradu do Lutonu. Letisko Poprad-Tatry má po dlhšom čase opäť pravidelné letecké spojenie. Maďarská nízkonákladová spoločnosť Wizz Air, ktorá je najväčšou svojho druhu v strednej a východnej Európe, začala prevádzkovať linku do anglického Lutonu pri Londýne.

Piate miesto získali aj tieto udalosti:
– Zeman sa v rozhlase rozohnil a viackrát zopakoval vulgárne slová,
– NATO hlási prudký nárast ruských vojenských letov pri Európe,
Pražskou primátorkou bude Slovenka Adriana Krnáčová,
– Pápež František uznal evolúciu aj veľký tresk: Boh nie je kúzelník,
– Prieskum Polis: SDKÚ je mimo parlamentu, Smer a Sieť sú stabilné,
– Google chce vyslať do ľudského tela nanoroboty. Budú hľadať rakovinu,

+ pikoška:
Súťaž vo výkope hrobov štátov V4. Už druhý ročník. Ktovie, či víťaz bude môcť dať tip, koho v tých hroboch nechať. Každopádne, jedna z najlepších súťaží, akú sme kedy videli.