Týždňovka (42/2013)

Prvé miesto: Ficov zákaz zisku. Najvyšší spolkový súd Nemecka štátu nevyhovel, po tom, čo sa naň obrátil po prehratom arbitrážnom súde. Povedal, že sa tým nebude zaoberať, lebo už bolo rozhodnuté. Ficovi ostáva ešte žaloba na zrušenie rozhodnutia arbitrážneho súdu. No aj v tomto konaní Slovensko napáda najmä právomoc, takže pravdepodobnosť, že uspeje, sa po rozhodnutí Najvyššieho spolkového súdu Nemecka znížila.

Druhé miesto: Babiš ako agent ŠtB. Vedomú spoluprácu lídra českej strany ANO s ŠtB podľa odborníkov dokazujú okrem osobného zväzku aj ďalšie dva dokumenty v archíve Ústavu pamäti národa. Babiš tvrdí, že jeho spis je fiktívny a účelový. Ako však poznamenl komentátor Sme, „ak magnát a politik Andrej Babiš hovorí pravdu o svojej minulosti, musel žiť v inej krajine a inom režime, než v akých sme žili my ostatní.

Tretie miesto: Tkáč ako staronový predseda Matice Slovenskej. Tkáč bude po novom šéfovať Matici bez platu. Vzdal sa ho po rovnakom sľube protikandidáta Igora Kovačoviča. Po ostrých vzájomných útokoch sa očakávajú čistky. Ako tiež informoval portál omediach.com, deň pred voľbou bola v TASR zverejnená platená tlačová správa rozhovoru Mariána Tkáča s neznámym autorom, kde okrem toho, že vynáša na povrch rôzne korupčné podozrenia z vnútra Matice, nešetrí chválou na adresu TA3 a kritizuje verejnoprávne médiá.

Štvrté miesto: Prihlasovanie a odhlasovanie dohodárov ako byrokratickým nezmysel roka. Od apríla do júna 2013 mohli podnikatelia posielať svojich favoritov na ocenenie, ktoré podnikateľom strpčujú život najviac. Firmy konštatujú, že odkedy sa musia odvádzať za dohodárov zdravotné odvody, je to pre ne nielen dodatočná finančná záťaž, ale tiež administratívna pohroma.

Piate miesto získali aj tieto udalosti:
– Upozornila na utajovanie liečby v Nitre, zobrali jej pacientov,
– Zoznam potenciálnych žiadateľov o Značku kvality SK je obrovský,
– Rusi vylovili z jazera meteorit,
– Expres zareagoval na zrušeného Slávika, vyhlási Zlatého holuba,
Predaj O2 sa môže udiať už o pár dní,
– Na Slovensku je do 20-tisíc otrokov,
– Rezort kultúry rozšíril grantový program na podporu literatúry,

+ pikoška:
– José (103) a Martina (99) sa vzali po 80 rokoch a 8 deťoch.  Teraz už len počkať na zlatú svadbu!