Týždňovka (40/2014)

Prvé miesto: Stále menej plynu. SPP zaznamenal tento týždeň zníženie dodávok plynu o viac ako 50 percent. Predpokladá sa, že je to pomsta za reverzný tok, ktorým zo Slovenska tečie plyn naspäť na Ukrajinu. Minister hospodárstva Pavlis v nedeľu naznačil, že by nám Rusi mali výpadky nahradiť, no vyzerá to tak, že na tohtoročnú zimu možno budeme dlho spomínať…

Druhé miesto: Ďalšia hanba v Štrasburgu. Súdna rada si musí voľbu našich kandidátov na sudcu Európskeho súdu pre ľudské práva zopakovať už po tretí raz. Parlamentné zhromaždenie Rady Európy, ktoré z našich troch kandidátov vyberie jedného, v piatok slovenský zoznam opäť odmietlo. Súdna rada vedená po novom Janou Bajánkovou musí teda riešiť problém Harabinovho dedičstva.

Tretie miesto: IS popravil ďalšieho človeka. Militantné hnutie Islamský štát zverejnilo na internete video, podľa ktorého popravilo britského humanitárneho pracovníka Alana Henninga. O zľutovanie nad Henningom žiadali Islamský štát popredný ideológ džihádu abú Muhammad Makdisí či britská moslimská obec. Argumentovali, že nemoslimom, ktorí pomáhajú chorým a chudobným moslimom, treba preukazovať úctu a chrániť ich.

Štvrté miesto: Odsúdení v kauze Cervanová neuspeli na Európskom súde. Súd v Štrasburgu podľa hovorkyne ministerstva spravodlivosti Alexandry Donevovej zamietol sťažnosť odsúdených, ktorí tvrdili, že boli porušené ich práva na spravodlivý proces. Naše súdy podľa Štrasburgu dostatočne vysvetlili, prečo neprijali niektoré dôkazy a tvrdenia odsúdených v procese z 90. rokov. Všetci odsúdení svoju vinu opakovane odmietajú.

Piate miesto získali aj tieto udalosti:
– Režisérka: O Slovákoch a Maďaroch hovorili ako na objednávku,
– Redaktori/-ky SME protestovali červenou. V Pente si to všimli,
– Sedem našich bánk bude kontrolovať Európska centrálna banka,
– Exministra školstva Szigetiho budú súdiť za podvod,
– RegioJet nepustili na košickú stanicu. Začína sa boj o zákazníka,
Panasonic v Krompachoch prepúšťa,
Microsoft prekvapil. Oznámil nový Windows 10,
Kim už nevládne KĽDR, tvrdí vplyvný utečenec a hovorí o prevrate,

+ pikoška:
V Bruseli sa konalo sympózium s názvom Pivo a zdravie. Striedme pitie piva je vraj výborné ako prevencia niektorých infekčných chorôb. Tí, ktorí sa stravujú zdravo a zároveň si občas doprajú pivo, majú menej zdravotných záznamov o infekčných chorobách dýchacieho systému. No áno…