Týždňovka (40/2013)

Prvé miesto: Vypnutá Amerika. Republikáni a demokrati sa v Kongrese nedohodli a neschválili výdavky federálnej vlády na ďalšie obdobie. Takmer milión ľudí je od utorka na nedobrovoľnom neplatenom voľne. Republikáni totiž pre výdavky na Obamovu zdravotnú starostlivosť zablokovali rozpočet.

Druhé miesto: Štrajk zdravotných sestier. Asi v 20 stanoch v parku pred Úradom vlády kempovali sestry z Bratislavy, Galanty či Rožňavy. V stanovom mestečku boli odhodlané vydržať, aby poukázali na nízke platy. Zákon o vyšších mzdách, za ktorý vlani hlasovali všetci poslanci vrátane Smeru, v júni Ústavný súd vyhlásil za protiústavný. Potom sestrám ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská povedala, že na ich vyššie platy nemá peniaze.

Tretie miesto: Výberové konania u Jahnátka. Šesť výberových konaní, na ktorých bolo dohromady šesť uchádzačov, ktorí všetci uspeli a dostali vedúce funkcie. Značka – konkurzy na posty na ministerstve pôdohospodárstva, ktoré obsadili rodáci a príbuzní Ľubomíra Jahnátka.

Štvrté miesto: Zrušenie kolkov. Vybavovanie povolení a iných spoplatnených úkonov na úradoch má byť od januára o niečo jednoduchšie. Namiesto terajšieho stavu, keď musel občan predtým často ešte navštíviť pobočku Slovenskej pošty, kde si kúpil kolok v potrebnej výške, od budúceho roka by mohol všetko vybaviť priamo na úrade. Navyše platiť bude môcť aj kartou, zatiaľ čo v súčasnosti sa kolky na poštách či niektorých úradoch kupujú výlučne za hotovosť.

Piate miesto získali aj tieto udalosti:
Vysúdené odškodné za zbabranú operáciu,
Zrušené trestné stíhanie (kauza Gorila),
Zvýšenie minimálnej mzdy,
Najhodnotnejšie značky sveta,
– Pri ostrove Lampedusa stroskotala loď, zahynulo vyše sto utečencov,
– Tomanová: Za každej vlády bývali výsledky konkurzov vopred známe,
– Sponzorku Smeru úspešnú v župe Flašíková-Beňová pozná,

+ pikoška:
Kamasútra pre súdruhov a súdružky. Kniha, ktorá učila Sovietov sexovať v tridsiatych rokoch. Knihu paradoxne ilustroval muž, ktorého neskôr sovietska vláda poverila zhotoviť pamiatky a sochy venované práve totalitnému diktátorovi. Zjavná paralela!!!