Týždňovka (39/2014)

Prvé miesto: Kiska v Amerike. Slovenský prezident strávil uplynulý týždeň na prvej pracovnej návšteve USA. Že tam nešiel dovolenkovať, ukazuje jeho bohatý program. Navrhol vytvoriť diplomatické zastúpenie V4 v Sillicon Valley, ktoré ma propagovať slovenské IT startupy, navštívil slávnu univerzitu MIT v Bostone, odfotil sa s Barackom Obamom a predniesol prejav pred Valným zhromaždením OSN. Podľa nás dobrý výkon, ale mal by popracovať na svojej angličtine. Mimochodom, v utorok skončil jeho hovorca Peter Petrus.

Druhé miesto: USA zaútočilo na ISIS v Sýrii. USA v utorok po prvýkrát začiatku občianskej vojny v roku 2011 letecky zasahuje na území Sýrie. Či smú, sa Assada nepýtali, pridalo sa k nim ale päť arabských kráľovstiev. Rusko zásah kritizovalo.

Tretie miesto: Slovensku čiastočne odblokovali eurofondy. Peter Kažimír v Bruseli vyjednal odblokovanie štyroch z deviatich zablokovaných operačných programov, čo predstavuje 102 miliónov eur. Čo bude so 231 miliónmi v zvyšných piatich operačných programoch, zatiaľ nevedno.

Štvrté miesto: Emma Watson rečnila v OSN o právach žien. Z filmovej Hermióny sa nedávno stala veľvyslankyňa dobrej vôle a tento týždeň vystúpila na kongrese OSN so svojou kampaňou „HeForShe“ Tá má získať podporu ľudí na celom svete, aby prispeli k rovnoprávnosti medzi mužmi a ženami. Do kampane sa môžete zapojiť na www.heforshe.org, najmä ak patríte k ľudom, ktorých na spoločenské problémy musia upozorňovať celebrity.

Piate miesto získali aj tieto udalosti:

India dobyla Mars. Indická vesmírna sonda Mangalyaan, sa v stredu dostala na obežnú dráhu Marsu a vo štvrtok poslala na Zem prvé snímky červenej planéty. Stala sa tak len štvrtou krajinou, ktorá to dokázala. Predbehla aj Japonsko a Čínu.

Tragikomický kongres SDKÚ-DS v sobotu, ktorý bol vyvrcholením veľmi zvláštneho týždňa v strane. Pavol Frešo zostáva predsedom aj keď mu nedôveru vyslovilo 160 z 210 delegátov, podpredsedovia strany sa vzdali funkcií.

Rusko hrozí obmedzením dodávok plynu európskym krajinám, ktoré budú reverzným tokom zásobovať Ukrajinu. Maďarsko už dodávky zrušilo.

+ pikoška

Penta zverejnila etický kódex. V ňom sa, okrem iného, zaväzuje garantovať nezávislosť novinárov. Tešíme sa na jeho dodržiavanie.