Týždňovka (38/2014)

Prvé miesto: Škótsko odmietlo nezávislosť. Iba 44,7 % zúčastnených voličov sa vyslovilo za odtrhnutie Škótska od Británie. Britský premiér David Cameron na základe výsledkov referenda potvrdil presun viacerých právomocí v oblastí daní, míňania aj sociálneho štátu, ktoré mu boli prisľúbené. O tom však už bude hlasovať nový parlament.

Druhé miesto: Najvyšší súd i Súdna rada SR majú nové predsedníčky. Najvyššiemu súdu SR bude šéfovať Daniela Švecová, ktorú zvolila Súdna rada SR v druhom kole tajnej voľby. Súdnu radu SR zase povedie Jana Bajánková, ktorá v  tajnej voľbe získala nadpolovičnú väčšinu hlasov členov Súdnej rady.

Tretie miesto: Exriaditeľka Rádia Expres mieri do politiky. Osoby blízke strane SDKÚ-DS sa pre HN vyjadrili, že Eva Babitzová by mala byť adeptkou na jednu z vedúcich pozícií. Babitzová sa k tomu vyjadrí v najbližších dňoch. Podľa politológov však strane veľmi nepomôže nadobudnúť opätovnú dôveru.

Štvrté miesto: Google rozumie obrázkom. Ide o technológiu GoogLeNet, ktorá sa učí charakteristiky jednotlivých objektov, aby ich mohla pomenovať. „Na projekte pracuje rozsiahly vývojársky tím, ktorý sa začal venovať tomu, aby sieť naučil rozoznávať tisíce nových prvkov.“

Piate miesto: Zomrela Agneša Kalinová. Ako novinárka písala filmové recenzie pre viaceré periodiká. Po roku 1970 jej však bolo zakázané publikovať a spolu s manželom sa odsťahovala do Mníchova, kde pôsobila ako komentátorka v českom a slovenskom vysielaní stanice Slobodná Európa.

+pikoška:

Apple začal predávať nový iPhone 6 a iPhone 6 Plus. Samozrejme, opäť nechýbali dlhé rady pred predajňami. Jednu z nich si vystál aj mladík z Austrálie, ktorému pri odbaľovaní nový telefón padol na zem. A to pred lokálnou televíziou 🙂