Týždňovka (34. týždeň)

Prvé miesto: Hoci jeho výlet sa dal v roku 1969 vnímať aj symbolicky – ako dôsledok studenej vojny, predsa len sa Neil Armstrong stal symbolom ešte čohosi. Tomáš Prokopčák to v Sme pomenoval asi najpresnejšie: „… navždy už zostane prvým z tých pár ľudí, ktorí sa postavili na cudzie teleso vesmíru. A ktorí nám ukázali, že vesmír je síce obrovský, no naša túžba spoznávať ho tiež.“ A to by sme si mali osvojiť všetci – túžbu spoznávať.

Zdroj: sme.sk

 

Druhé miesto: Španielska babička, ktorá sa rozhodla zobrať reštaurovanie obrazu v kostole vo svojej dedine do vlastných rúk, bola hitom nielen médií, ale aj sociálnych sietí. S dobrými úmyslami, no katastrofickými následkami pre fresku – zato však s neuveriteľným kultúrnym dosahom na tohtotýždňové profilové fotky užívateľov a užívateliek. Podľa redakcie treba s navrátením obrazu do pôvodnej podoby chvíľu počkať, veď aj na Munchov Výkrik sme si každý zvykali po svojom a nedávno sa predal za 120 mil. dolárov.

Zdroj: ceskatelevize.cz

 

Tretie miesto: Udalosti, ktoré už boli a ktoré delili a delia. Jedna staršia, druhá nie až tak. 26. augusta sme spomínali na delenie Česko-Slovenska v známej funkcionalistickej vile Tugendhat. Ubehlo dvadsať rokov. 25. augusta zasa na útok na Hedvigu Malinovú. Ubehlo šesť rokov. Prvá udalosť rozdelila štáty, druhá delí štát na tých, ktorí Hedvige veria a tých, ktorí si myslia, že klame. Zainteresovaní politici nás nechcú pustiť do spomienok z vily, iní politici zas neradi navštevujú spomienky na spolitizovanie útoku. A normálni ľudia i nedajú povedať – stále majú onú túžbu spoznávať…

Zdroj: sme.sk 1, sme.sk 2

 

Štvrté miesto: Americká antidopingová agentúra USA oznámila, že Lancemu Armstrongovi odobrala všetkých sedem prvenstiev, lebo odmietol ďalej bojovať proti nedokázaným obvineniam z užívania dopingu. Armstrong trvá na svojej nevine, no pred súdom ju už nehodlá viac dokazovať. S tým dopingom je to asi tak, ako so starou pravdou u nás – kto nedopuje, okráda vlastnú krajinu. Ale je doping a doping. Lance je legenda a vždy bude, no zarytým fanúšikom Tour de France musí byť ľúto. To, čo predvádzal v druhej polovici deväťdesiatych rokov a začiatkom milénia dalo Tour takú šťavu, ako behaniu štýl Usaina Bolta. A o toto ho nikto neoberie.

Zdroj: sme.sk

 

Piate miesto majú aj tieto udalosti:

– koncesionárske poplatky sa nezrušia, odklepla to vláda,

– návrh Jany Žitňanskej na reguláciu času vysielania pre mladistvých

– Trnka prehral boj o funkciu generálneho prokurátora,

– Eva Varholíková-Rezešová spôsobila dopravnú nehodu, pri ktorej zomreli štyria ľudia,

– Breivik dostal 21 rokov, s možnosťou, že na slobodu už nevyjde,

– Putin ovládol všetky štátne média v Rusku,

– Microsoft po prvýkrát po štvrť storočí zmenil svoje logo,

– Samsung a Android utrpeli v USA ťažkú prehru s Apple, Samsung kopíruje a musí zaplatiť 1,05 miliardy,

 

+ pikoška: Matičiari našli Hlinkov prst… Asi prvýkrát v histórii sa všetci diskutujúci zhodli, čo s tým prstom majú matičiari robiť, problémom ostáva len umiestnenie otvoru…