Týždňovka (31/2014)

Prvé miesto: Sankcie voči Rusku. V Bruseli sa v utorok veľvyslanci členských krajín dohodli na ich tretej fáze. Mali by Rusku ublížiť oveľa viac ako doteraz, čo má byť podľa Únie trest za to, že podporuje násilie na východnej Ukrajine. Najtvrdším opatrením podľa Financial Times je zákaz kúpy akcií a dlhopisov splatných nad 90 dní pre banky, ktorých väčšinovým vlastníkom je Rusko. Ruské štátne banky si takto od Európanov požičiavajú peniaze.

Druhé miesto: Poľské jablká. Rusko ako reakciu na sankcie zakázalo napríklad aj dovoz ovocia a zeleniny z Poľska. Poliaci sa preto fotia, ako zvyšujú domácu spotrebu jabĺk. Na Twitteri a Facebooku sa objavila zosmiešňujúca kampaň #Jedz jablká na Putinovu zlosť. Moskva pri zákaze oficiálne hovorí o hygienických dôvodoch, politiku odmieta.

Tretie miesto: Zaplavená Bratislava. Tak si poriadnu búrku „užili“ konečne aj v Bratislave. Veď práve hlavné mesto by nemalo byť od macochy. Aj keď také vážne ako vo Vrátnej to nebolo…

Štvrté miesto: Udobrení Chára a Šatan. A prečo nie. Bolo načase, navyše v tejto sezóne aj tak nie je o čom. Ešte že ten Demitra aj po smrti spája nielen národ, ale aj priateľstvá. Druhý po Jánošikovi…

Piate miesto získali aj tieto udalosti:
– Kandidát na primátora šéfuje hnutiu, ktoré predáva tričká s Tisom,
Francúzi vyzbroja Rusko modernou loďou aj napriek embargu,
– Za dnešným problémom stojí pomalá Európa,
– Na R1 zastavili Ferrari, ktoré išlo rýchlosťou 258 km/h,
Všetci behajú. Prečo to robia a ako to mení ich životy?

+ pikoška:
55-tisíc dolárov na zemiakový šalát. Jeden muž na Kickstarteri spustil kampaň, v ktorej sa mu ľudia mali vyzbierať na prípravu jeho prvého zemiakového šalátu. Zo zábavy. Zarobil však 55-tisíc dolárov. Potvrdil, že približne 25 tisíc dolárov použije pre realizáciu všetkých sľubov, s ktorými spúšťal kampaň. Zvyšok by mal využiť pre festival ‘PotatoStock’ ktorý bude zadarmo, pričom celý zisk z predajov v stánkoch venuje na charitu.