Týždňovka (27/2014)

Prvé miesto: Kiska. Najprv stiahol námietky zaujatosti voči sudcom Ústavného súdu v konaniach a sťažnostiach Jozefa Čentéša. Potom Smeru odmietol piatich kandidátov na ústavných sudcov a nakoniec národnej rade vrátil novelu o sudcoch, lebo hlasovanie súdnej rady by malo byť verejné. Smer jeho veto prelomil. Kiska argumentoval, že pri súčasnom stave súdnictva na Slovensku je verejné a transparentné rozhodovanie súdnej rady najlepším riešením. Nie pre každého… Aspoňže sa prezidentovi darí zbierať ovečky na facebooku.

Druhé miesto: Upratovanie v Smere. Malatinský a Čaplovič oznámili demisie, nahradia ich štátni tajomníci. Vždy je to pre Fica lepšie, ako keď sa hovorí o ňom a o Miroslavovi Výbohovi v súvislosti s českou korupčnou kauzou. Najmä ak preferencie pomaly, ale isto klesajú

Tretie miesto: Sarkozy. Ktorého zadržali za zneužitie vplyvu u sudcu. Stal sa tak prvým exprezidentom v modernej histórii Francúzska, ktorý skončil za mrežami. Navyše, proti Sarkozymu vedú hneď niekoľko stíhaní. Okrem darov od Kaddáfího vraj odmenil spriazneného podnikateľa Bernarda Tapieho 400 miliónmi eur za urovnanie 15-­ročného sporu so štátom. Asi najvážnejším obvinením je, že v roku 1995 organizoval vyplácanie úplatkov pri obchode so zbraňami s Pakistanom, z ktorého financoval kampaň bývalého premiéra Edouarda Balladura.

Štvrté miesto: Archeologický nález na Bratislavskom hrade. Výnimočné sú keltsko-rímske architektúry, sú totiž prvým svojho druhu, ktoré sa podarilo odkryť na sever od Álp v strednej Európe. Našli tiež múr stavaný rímskou stavebnou technikou, pričom archeológovia ani nepredpokladali, že niečo podobné môže byť nájdené mimo územia Rímskej ríše.

Piate miesto získali aj tieto udalosti:
– Sagan začal Tour druhým miestom, v nedeľu pôjde v bielom,
– RegioJet a štátny dopravca budú voziť študentov vlakmi zadarmo,
– Štátna tepláreň prehrala spor s Pentou. Musí hľadať milióny eur,
– Štát plánuje postaviť 140 nových zdravotných stredísk,

+ pikoška:
Muž v Taiwane si každý deň géluje vlasy do pravouhlých plôch, aby sa podobal panáčikovi z lega. Chce tak zbaliť dievča mladšie o 31 rokov. Alebo vlastne akékoľvek iné dievča, ako dodáva. Hmmm, lákavé ako soľ do kávy…