Týždňovka (27. týždeň)

Pred týždňom v nedeľu arcibiskup Róbert Bezák veriacim po omši v trnavskej katedrále prečítal listy z Vatikánu, v ktorom mu oznamovali, že končí. Bezák má stále zakázané komunikovať s médiami, jeho odvolanie, ktoré nikto z predstaviteľov cirkvi nevysvetlil, však rozdelilo či už katolícke, alebo nekatolícke médiá a vyvolalo širokú polemiku. Celé to v piatok zaklincoval hovorca Konferencie biskupov Slovenska Jozef Kováčik: „Ľudia sú hlavne vďaka médiám presvedčení, že majú právo na všetky informácie, a to nie je správny názor. Ľudia nemajú právo na všetky informácie.“ Hoci nikto neočakával žiadne intelektuálne výkony pri hľadaní výhovoriek (zdôvodnení), predsa len je smutné, že mentálna úroveň cirkvi zostáva rovnaká v podstate už dve tisícročia. Nekomunikovať je ale – ako vravia všetky psychologické a komunikačné cvičenia – tiež formou komunikácie, ktorá o niečom svedčí. Ale veselé svedectvo to asi nebude.

zdroj: sme.sk 1, sme.sk 2

 

Druhé miesto si nepochybne zaslúži – aj keď to ešte nie je tak úplne potvrdené – objav Higgsovho bozónu. Európska organizácia pre jadrový výskum CERN s veľmi vysokou pravdepodobnosťou na Veľkom hadrónovom urýchľovači LHC objavila časticu, ktorá je vlastnosťami konzistentná s hľadaným Higgsovým bozónom. Táto teoreticky predpovedaná častica hrá kľúčovú úlohu v súčasnosti akceptovanom tzv. štandardnom modeli častíc a vysvetľujú hmotnosť elementárnych častíc.

zdroj: dsl.sk

 

Radosť má redakcia týždňovky aj zo slovenského cyklistu Petra Sagana. S tromi etapovými víťazstvami zažíva najúspešnejšiu premiéru na Tour od roku 1976. Vtedy pri prvom štarte vyhral skvelý šprintér Freddy Maertens až osem etáp. Zelený dres pri premiérovom štarte na Tour de France dokázali vyhrať ôsmi pretekári. Naposledy sa to podarilo v roku 1990 Olafovi Ludwigovi.

zdroj: sme.sk

 

V stredu sa objavila informácia, že oficiálny audit predaja slovenskej tlače ABC SR má nové pravidlá. Zadefinovali sa povolené procesy a odchýlky. Audítorka dostala nástroj na prísnejšiu kontrolu distribúcie titulov a schválila sa aj tzv. „retroaktivita“ najbližšieho auditu. Zmenu iniciovali Spoločnosť 7 plus a Ringier Axel Springer. Podľa ich vyjadrení tak chcú „riešiť všeobecné podozrenie, že niektorí vydavatelia pri dokladovaní výšky predaja niektorých titulov udávajú zámerne vyššie číslo predaného nákladu, aké v skutočnosti je.“

zdroj: strategie.sk

 

Na piate miesto sa dostali aj tieto udalosti:

– SDKÚ sa v prieskume Polisu vrátilo na druhé miesto,

– Mozilla končí aktívny vývoj emailového klienta Thunderbird,

– rezolúcia OSN – ľudia majú právo slobodne sa vyjadrovať na internete,

– maďarské nemocnice dovolili lekárom brať po zákroku dary,

– britské banky klamali o úrokoch,

 

+ dve pikošky:

– už sú na svete sociálne siete pre mŕtvych,

– orangutan Tori musí ísť na odvykačku od cigariet.