Týždňovka (19/2014)

Prvé miesto: Odmietavá odpoveď Gašparoviča Kiskovi. Po viac ako mesiaci. Gašparovič v liste odmietol s Kiskom preberať „politické otázky, o ktorých priebežne informujete prostredníctvom médií“. Pokračuje, že jeho kancelária urobí všetko pre odovzdanie úradu. Ako to vystihol vo svojom komentári Juraj Hrabko: „Odpoveď Ivana G. iba opäť potvrdila poučku, podľa ktorej starého uja novým kúskom nenaučíš.

Druhé miesto: Referendum na Ukrajine. Obyvatelia Doneckej a Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny v nedeľu hlasovali v referendách o štatúte regiónov. Referendum však nemá bez ohľadu na výsledok žiadny faktický dôsledok. Navyše si incident v Krasnoarmejsku vyžiadal dve obete po tom, čo ozbrojení muži podporujúci vládu v Kyjeve strieľali v nedeľu do davu pred radnicou.

Tretie miesto: Druhé miesto pre Procházkovu stranu v prieskume Polisu. Sieť by podľa agentúry na prelome apríla a mája volilo 11,5 percenta voličov. Strana bývalého člena KDH, ktorej logo a názov predstavili iba pred dvoma týždňami, by vo voľbách vďaka tomu skončila druhá.

Štvrté miesto: Conchita Wurst. Ktorá sa stala jednoznačnou víťazkou sobotňajšej súťaže Eurovízia s piesňou „Rise Like A Phoneix“. Proti účasti rakúskeho transvestitu v súťaži spustili petície v Rusku, Bielorusku a Arménsku. Signatári žiadali, aby televízie v ich krajinách program nevysielali, alebo aspoň vystrihli transvestitu z vysielania. Ľudia v krajine však nakoniec preukázali celkom iný názor a súťaž tak ukázala, že politika je stále jej silným faktorom.

Piate miesto získali aj tieto udalosti:
– Nabudúce poletím v bombardéri, odkázal urazený ruský vicepremiér Rumunsku,
– Rusi vybrali miliardy zo zahraničných bánk, z Ruska unikajú investície,
– Štefan Harabin ešte nekončí. Ďalej lieta ako šéf,
– Šéfka daňového úradu tvrdí, že od Salmanova vzala 33-tisíc pre Smer,
Nie v našom meste. Bystričania broja proti Kotlebovi,
Útoky Boko Haram sú príliš aj pre al-Kájdu,
– RTVS odchádza zo svojej výškovej budovy,
– Bločková lotéria priniesla štátu málo,
Nóri stopli Maďarom peniaze,

+ pikoška:
Podľa záverov výskumu aktuálne zverejneného v Acta Astronautica nie je ľudstvo pripravené na aktívny kontakt s mimozemskými civilizáciami. Dôvodom je nedostatočná úroveň našich znalostí a pripravenosti na takýto kontakt. Napriek tomu môžeme denne vidieť v našich televíziách jedincov, za ktorých by sme ruku do ohňa nedali, že neprišli odniekiaľ inokadiaľ. A nie je ich málo…