Týždňovka (16/2013)

Prvé miesto: Atentát v cieli bostonského maratónu. Dve bomby, traja mŕtvy, viac ako stovka zranených. A následne scény ako z poriadnej kriminálky. Najprv zverejnené fotky možných útočníkov, nekonečné analyzovanie, potom dramatická naháňačka dvoch bratov z Čečenska, hrdinské vystúpenia v TV. No ako povedala britská expremiérka na boj proti terorizmu: treba bojovať aj integráciou a komunikáciou. Možno viac ako zbraňami…

Druhé miesto: Explózia v závode na výrobu hnojív v Texase. Príčinou výbuchu bol údajne požiar, ktorý zasiahol zásobník s amoniakom. Explózia mala silu porovnateľnú so zemetrasením s magnitúdom 2,1 a výbuch bolo možné počuť vo vzdialenosti 75 kilometrov.

Tretie miesto: Zavraždená právnička. Ľubica Kolesárová bola ešte v roku 2011 obhajkyňou Mikuláša Varehu. Toho zastupovala právnická kancelária jej manžela Juraja Kolesára, ktorý koncom mája 2011 spáchal samovraždu. Či táto vražda dopadne rovnako ako vražda Ernesta Valka – nepotrestaná – sa ešte uvidí. Ale keďže polícia pracuje s verziou, že jej smrť súvisí s prípadmi, na ktorých pracovala, bolo by to ďalšie smutné zlyhanie štátu, ktorý takto komunikuje bezmocnosť a neschopnosť. Alebo to, že niektoré veci nechce vidieť.

Štvrté miesto: Zemetrasenia v Iráne a v Číne. V Iráne išlo o najsilnejšie otrasy za posledných 40 rokov, podľa zdroja z iránskej vlády miestne úrady očakávajú stovky obetí na životoch. V Číne zasa zomrelo vyše 200 ľudí a viac ako 11-tisíc je zranených.

Na piate miesto sa dostali aj tieto udalosti:
– pravica sa štiepi, Sulík príde o piatich poslancov,
– majetkové priznania nepodalo až 48 verejných funkcionárov,
– na festivale v Cannes uvedú slovenský animovaný film Pandy,
– v čudnom tendri na reklamu bola obec ako biely kôň,
– Maduro po triumfe schladil Západ,
– Nový Zéland povolil homosexuálne manželstvá,
slovenské väznice praskajú vo švíkoch, hrozia konflikty aj samovraždy,
– bulvár zverejnil tajné video s Putinom, Kremeľ zúri,
– Čaplovič dá 25 miliónov za web,
– Radičová o zrade v koalícii: Viem, že vedia, že viem

+ pikoška:
– Saudská Arábia vyhostila troch mužov, boli príliš atraktívni. Ešte, že podobnú mravnostnú políciu nemáme na Slovensku, už len predstaviť si ten opustený ženský kolektív je smutné…