Týždňovka (04/2014)

Prvé miesto: Protesty v Ukrajine. Ktoré tento týždeň priniesli aj obete na životoch. A zároveň aj prvé vyjednávanie Janukovyča, čo však opozičné sily považujú za výsmech. Janukovyč podľa analytikov stráca vplyv medzi oligarchami, a aj vo vlastnej vláde a v parlamente. Teraz v podstate stačí jeden nesprávny krok a začne veľmi kruté násilie…

Druhé miesto: Paška a obmedzovanie novinárov/-ok. Novinári a novinárky nebudú môcť fotografovať, čo majú poslanci na stoloch. Výrazne im obmedzia aj pohyb po budove. Ide o prvé výrazné obmedzenie práv novinárov v budove parlamentu od pádu komunizmu, keď ich porevolučné vedenie Národnej rady uvoľnilo na úroveň bežnú v západnej Európe. Obmedzenia zaviedol aj Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorého Európska únia aj Smer kritizujú za prešľapy v oblasti demokracie.

Tretie miesto: Cibulková a Australian Open. Slovenská tenistka síce neuspela vo finále dvojhry žien na grandslamovom turnaji Australian Open, napriek tomu dosiahla životný úspech a stala sa historicky prvou slovenskou singlovou grandslamovou finalistkou. Ako nasadená dvadsiatka prehrala so štvorkou Číňankou Na Li za 97 minút v dvoch setoch 6:7 (3) a 0:6.

Štvrté miesto: Malinová a jej „uzavretá“ kauza. Prípad teraz údajne smeruje pred súd. Advokát Roman Kvasnica predpokladá, že Generálna prokuratúra ju obžaluje z krivej výpovede: „Zostali sme s kolegom obaja veľmi prekvapení, keď nám bolo povedané, že je to spis, ktorý ide na súd. Ak ide na súd, znamená to, že bude podaná obžaloba.“ Otázne tiež je, či sa Malinovú Žákovú s maďarským občianstvom vôbec podarí dostať pred slovenské súdy. Málokto by sa divil, ak by prišla…

Piate miesto získali aj tieto udalosti:
– „Lídri“ prišli do Davosu poukázať na „svoje“ problémy,
Favoritmi na druhé kolo s Ficom sú podľa prieskumov Kiska a Kňažko,
– Košice potrápil cez víkend najväčší výpadok tepla za desaťročia,
– Bločková lotéria – prvotný ošiaľ ustúpil,
– Anketa Auto roka je podvod, ADAC celé roky manipuloval výsledky,
– Štát Slovákom vráti pasy s podmienkou,
– EÚ chce zakazovať koláče,

+ pikoška:
Olúpané banány v rakúskej Bille. Aktivisti/-ky to zjavne nepochopili. Oni len recyklovali to, čo už niekto iný otvoril. Najnovší trend. Treba sa pripraviť na už otvorené vína, nahryznuté žemle či použité klobásy. Second (hand) life forever!