T. Drucker: Viem sa oprieť iba o svoje meno

Analýza diskusií za 12. týždeň vypracovaná na základe prepisov spoločnosti NEWTON Media. Jej základom je meranie času vystupujúcich.

Bývalý minister zdravotníctva a dnes už nový minister vnútra Tomáš Drucker (nom. Smer-SD) navštívil v uplynulom týždni diskusné relácie Sobotné dialógyV politike, v ktorých rečnil dokopy takmer 53 minút. Z minulotýždňovej ponuky hostí programu Braňo Závodský Naživo sme vybrali rozhovor s europoslancom a predsedom SaS Richardom Sulíkom.

Diskusné relácie posledných siedmich dní začínali takmer identickou vetou: Slovensko má po týždňoch politickej krízy novú vládu. O tom, kam smeruje a či sa pod jej novým vedením podarí navrátiť dôveru v štátne orgány, odstrániť korupciu a prepojenia na mafiu, diskutovali spolu viacerí poslanci z radov koalície i opozície.

Najväčší mediálny priestor patril počas víkendu novému ministrovi vnútra Tomášovi Druckerovi. Ten v Sobotných dialógoch debatoval s Milanom Krajniakom (Sme rodina) a o deň neskôr hovoril bez politického oponenta na TA3.

Celá sobotná relácia sa niesla v duchu, či je Tomáš Drucker dostatočne kompetentnou osobou, ktorá má riadiť rezort vnútra. Tomáš Drucker hneď v úvode odpovedal, že v tejto otázke sa vie oprieť „iba o svoje meno a o výsledky, ktoré ho doteraz prezentovali.“

Milan Krajniak mu však pripomenul programové vyhlásenie vlády, z ktorého Drucker nesplnil viaceré avizované plány, napr. obmedzenie zisku zdravotných poisťovní či zvýšenie platov zdravotným sestrám. Drucker však svoje doterajšie kroky v debate obhájil a zdôraznil, že na poste ministra zdravotníctva bol iba polovicu volebného obdobia a taktiež by bol nerád, keby sa verejnosti podávali iba jednostranné informácie. Reagoval tak na obvinenie, že zdravotným sestrám nezvýšil zisk, čo razantne odmietol a zdôraznil, že počas jeho pôsobenia na ministerstve zdravotníctva zaviedli kompetenciu sestra s pokročilou praxou, kde sa zvýšil plat asi o 26%.

Diskusia prebiehala v pokojnom duchu. Krízovou otázkou bolo snáď iba to, či dôveruje Tomáš Drucker prezidentovi policajného zboru Tiborovi Gašparovi a štátnej tajomníčke Denise Sakovej a či voči nim „vyvodí dôsledky.“

Moderátor Braňo Dobšinský viackrát vyzval ministra, aby mu na otázku odpovedal jednoducho áno-nie, na čo minister diplomaticky odvetil: „Otázka je jednoduchá, ja si však dovolí odpoveď, ktorá je mne primeraná (…) V súčasnosti nemám uzatvorený názor na to, aby som sa mohol k tomu vyjadriť.“

Milan Krajniak ministrovi odporučil, aby sa vo svojom rozhodnutí, či prezidenta policajného zboru odvolať alebo nie, nepozeral na pozicajné štatistiky, ale stretol sa priamo v teréne s tými, ktorí boli konaním (konkrétne v tomto prípade talianskej mafie) ukrivdení: „Na rozdiel od ministerstva zdravotníctva, tu nebude stačiť stratégia pána Druckera ticho, teplo, tíšenie bolesti, tzn. upokojenie situácie (…) Tu už nepomôžu placebo efekty, tu už  jednoducho bude musieť pán minister vytiahnuť aj ten skalpel a robiť nepríjemné veci.“ Druckerovi pripomenul, že vo vestibule ministerstva visí obraz archanjela Michaela ako bojuje s drakom, a práve to je podľa neho poslaním ministerstva – „bojovať s chobotnicami, ktoré sa štát snažia vycicať alebo škodiť ľuďom.“ 

Drucker zarantne odmietol, že by na tieto posty vymenoval ľudí, ktorí by mu boli „podstrčení.“ Milan Krajniak mu v závere relácie povedal, že keď počas svojho pôsobenia na rezorte vnútra urobí niečo zlé, otvorene mu to povie, a rovnako otvorenie mu to povie aj v prípade, ak urobí správne rozhodnutia.

V relácii O 5 minút 12 zaujal výrok Petra Pellegrini, ktorý na otázku moderátora Martina Strižinca, či, na rozdiel od svojho predchodcu Roberta Fica, ktorý s politickými oponentmi diskutoval v relácii naposledy pred dvoma rokmi, prijme do debaty pozvanie, povedal: „Môžem Vám sľúbiť, že keď pošlete pozvanie na diskusiu, veľmi rád prídem, ale neviem, či vám môžem sľúbiť, že pôjdem do diskusie s Richardom Sulíkom, Igorom Matovičom alebo Borisom Kollárom, pretože ak k vám prídem, bol by som veľmi rád, keby tá diskusia bola kultúrna, bola odborná, bola o tých problémoch, ktoré Slovensko trápia, alebo kde sa môžme posunúť dopredu a nie o osočovaní, urážaní a neodbornosti, ktorej som, žiaľ, pri opozícii častokrát svedkom.

Údaje v grafoch sú zobrazené ako h/m/s. Súčet hodnôt nevyjadruje celú dĺžku relácie, pretože uvádzame len hostí a moderátorov, nie reportážne vstupy. Meranie času výrazne ovplyvňuje skákanie diskutérov do reči a iné ruchy.

Prečítajte si aj príspevky na Demagog.sk, ktorý skúma pravdivosť výrokov v politických diskusiách.