SNP si najviac pripomína denník Pravda

Slovenské národné povstanie patrí bezpochyby k najväčším udalostiam našej novodobej histórie. Vypuklo 29. augusta 1944 a trvalo dlhých 8 mesiacov až do oslobodenia krajiny sovietskymi, rumunskými a československými vojskami na jar roku 1945. Dôležitosť vtedajších udalostí, osudov a ľudských príbehov prinášajú pravidelne na konci augusta aj samotné médiá. Divák, čitateľ či poslucháč tak má k dispozícii desiatky správ, rozhovorov, dokumentov či filmových spracovaní. Spoločnosť NEWTON Media si tohtoročné 73. výročie SNP pripomína krátkym prehľadom správ z titulných strán mienkotvorných denníkov Pravda, SME, Hospodárske noviny a Denník N, ktoré vyšli v období posledných 5 rokov. Nižšie prinášame zhrnutie našich zistení v textovej i grafickej podobe (pre zväčšenie infografiky kliknite na obrázok):

Zhrnutie analýzy:

• Najväčší priestor na titulných stranách mienkotvorných denníkov bol zaznamenaný v denníku Pravda (7x), kde malo SNP aj najviac titulných fotografií.

• V roku 2015 rezonovala na titulných stranách denníkov viac tragédia mŕtvych utečencov v dodávke v susednom Rakúsku ako samotné Povstanie. Zmienku na titulnej strane mali iba Denník N a SME.

• 70. výročie SNP v roku 2014 si na titulnej strane pripomenuli všetky mienkotvorné denníky.

• So zaujímavou titulkou vyšiel v roku 2016 Denník N. Boli na nich fotografie „stratených hrdinov“ Povstania.

• Spomedzi historikov sa k SNP vyjadrovali v médiách prevažne historici z Múzea SNP, nechýbali však ani odborníci zo Slovenskej akadémie vied či Vojenského historického ústavu. Najviac sa skloňovalo meno Stanislava Mičeva, riaditeľa Múzea SNP.