Slovenský Eset sa s antivírusmi medializoval viac ako konkurencia

Vyplýva to z názornej analýzy, ktorú sme vypracovali na vzorke dvoch mesiacov (september – október 2014), kedy v slovenských médiách rezonovala téma úniku fotiek celebrít z úložiska iCloud (prevádzkuje ho spoločnosť Apple).

Spolu sme zaznamenali 123 príspevkov. 81% z nich sa venovalo antivírusu z oblasti IT a zvyšných 19% spomínalo antivírus v medicínskom či zdravotnom význame.

Vzorkou príspevkov pre ďalšie časti analýzy boli iba príspevky z IT oblasti, t.j. 100 príspevkov.

Analyza_antivirusZdroj (ikony): designingmall.com

Vývoj

Téma mala dva vrcholy. V prvom septembrovom týždni (21 príspevkov) médiá informovali o úniku fotiek nahých celebrít a zároveň poskytovali rady, ako sa proti podobným krádežiam chrániť. V druhom októbrom týždni zase v médiách dominovali správy o rozdelení spoločnosti Symantec Corp. (17 príspevkov).

Médiá

Top médiami boli: PC Revue (9), zive.sk (9), sme.sk (8), etrend.sk (6). Medzi top médiami očakávane dominovali tie s orientáciou na IT či iné technológie a objavil sa medzi nimi iba jediný denník, a to Nový Čas (4).

Zariadenia

V rámci analýzy sme sa zamerali aj na medializáciu témy v súvislosti s počítačmi, smartfónmi či tabletmi. V 32% príspevkov sa téma medializovala v súvislosti s počítačmi, v 9% príspevkov so smartfónmi, v 4% s tabletmi a vo zvyšných 55% sa téma medializovala všeobecne.

Podtémy

Najvyšší počet príspevkov (25) sa zaoberalo Imidžom a hospodárením softvérových spoločností. Druhá skončila podtéma Produkty (23), ktorej príspevky informovali o antivírusových programoch a o balíkoch produktov. Tretie miesto obsadila podtéma Ostatné (11), ktorej príspevky antivírusy iba neurčito zmieňovali. Celý prehľad podtém a ich umiestnenie si môžete pozrieť v infografike.

Spoločnosti

Vo všetkých sledovaných príspevkoch bol najčastejšie zastúpený slovenský Eset (40), ktorý zaznamenal výrazne vyšší počet príspevkov ako jeho konkurenti: Symantec Corp. (7), Kaspersky Lab (7), AVG (6) a Avast (3).

Metodika:

Výber príspevkov podliehal kľúčovému slovu “antivírus”. V týchto príspevkoch sme filtrovali názvy spoločností.

Ak máte záujem o rozšírenie analýzy obráťte sa na Obchodné oddelenie spoločnosti NEWTON Media.