Samostatné Škótsko nepresvedčilo ani slovenských komentátorov

(Komentár)

Referendum o nezávislosti Škótska bolo hlavnou témou uplynulého týždňa aj v slovenských médiách (tak to zhodnotila aj naša týždňovka). Pozreli sme sa, aký bol mediálny obraz referenda v Škótsku, aké názory dostali priestor a či naša historická skúsenosť s rozdelením Česko-Slovenska ovplyvnila vnímanie udalosti.

Scottish-flag_2109121b
zástava Škótska, foto: telegraph.co.uk

Za sledované obdobie 8.9. – 23.9.2014 sme zaznamenali 289 príspevkov vo vybraných médiách (zoznam na konci článku ). Sústredili sme sa hlavne na 37 komentárov, analýz a rozhovorov, ktoré prezentovali názor na samostatnosť Škótska.

Graf-3.1

Komentáre: Jeden za, ostatné proti

Téme sa vo viacerých komentároch venovali všetky tri mienkotvorné denníky. Jasné vyjadrenie podpory nezávislosti obsahovali ale len štyri články z 37 sledovaných, tri z toho boli rozhovory s občanmi Škótska v HN. Jediný slovenský komentár, ktorý vyjadril podporu samostatnosti bol text Martina Odkladala z aktuality.sk, jeho argumenty boli pritom iné ako škótskych národniarov.

Proti odtrhnutiu Škótska publikovali názory najmä SME a Hospodárske noviny. Za pozornosť stojí, že oba denníky sú skôr pravicové a skôr naklonené súčasnej konzervatívnej vláde v Londýne. V SME bol autorom až troch komentárov Peter Morvay, ktorý kritizoval kampaň za nezávislosť ako prejav nacionalizmu a demagógie. Proti sa vyjadril aj Peter Schutz a poslankyňa Magda Vášaryová, ktorá denníku poskytla rozhovor.

Hospodárske noviny sa z denníkov téme venovali v najväčšom počte komentárov, analýz a rozhovorov. Pochvala im patrí najmä za to, že priniesli niekoľko rozhovorov so Škótmi a Britmi z oboch táborov a analýzy od zahraničných autorov (napr. Philip Stephens z Financial Times, Mark Leonard z Európskej rady pre zahraničné vzťahy). Spolu s komentármi ich vlastných autorov (Tomáš Puchý a Matej Gašparovič) v HN prevážili články s postojom proti samostatnosti (viď graf).

Graf-1.2

Citat-1

Citat- morvay

Citat---Schutz

Citat---Puchly

Napínavé divadlo, nech to už dopadne akokoľvek

V ostatných médiách, ktoré publikovali názory, (Pravda, .týždeň, aktuality.sk) prevážil neutrálny tón. Autori sa sústredili na iné aspekty referenda alebo balansovali medzi argumentami oboch strán. Ideologické preferencie médií a autorov sa prejavovali aj v neutrálnych komentároch, viď napr. komentár Petra Javůrka v ľavicovej Pravde.

Vyvážený tón mala, mimochodom, aj prevažná väčšina spravodajstva v televíziách, serióznych denníkoch a aj v bulvári. Tesné hlasovanie a možný vznik nového štátu je síce zaujímavou témou pre divákov (Markíza, JOJ aj RTVS vyslali do Škótska svojich redaktorov), ale u Slovákov nevzbudzuje emócie, ktoré by sa prejavili v príspevkoch redaktorov.

Citat---javurek

Citat---krivosik

Rozdelenie Česko-Slovenska a iné separatizmy

Prejavila sa historická skúsenosť s rozdelením Česko-Slovenska v názoroch slovenských komentátorov alebo v spravodajstve? Len veľmi obmedzene. Z 21 zmienok o rozdelení Česko-Slovenska len textov zopár vyjadrovalo nejaký názor na udalosť. Najjasnejšie tému poňal redaktor TV Markíza Martin Gudiak (18.9.2014):

Citat---Gudiak

Rozdelenie Česko-Slovenska pritom nebolo ani v slovenských médiách najčastejšie spomínaným (minulým alebo budúcim) rozdelením krajiny, predbehli ho Katalánsko v Španielsku a Ukrajinské regióny.

Graf-2.2Problém pre Európsku úniu

Častým motívom najmä neutrálnych a odmietavých komentárov boli úvahy nad dopadom referenda na Európsku úniu a pozícia novovzniknutého Škótska voči spoločenstvu. EÚ sa spomína až v 22 z 37 komentárov a analýz. Všetky druhy komentárov sa zhodovali, že odchod Škótska posilní separatistické tendencie v celej únií a prijatie krajiny bude predstavovať právny a administratívny problém.

Citat---nagy

Citat---Mikes

Záverom

Referendum o nezávislosti Škótska bolo témou, ktorá v slovenských médiách vzbudila veľký záujem, ale vyvolala skôr slabé emócie. Nestalo sa to napriek našej historickej skúsenosti s rozpadom Česko-Slovenska za života väčšiny dospelých čitateľov a divákov, strašeniu politikov, že južná časť krajiny sa odtrhne ešte pár rokov dozadu, či obsadeniu Krymu Ruskom len pred pár mesiacmi. Možno zavážil kultivovaný a bezproblémový priebeh referenda, ktoré na Slovensko nemá ľahko definovateľný dosah. Politické komentáre, analýzy a rozhovory sa prikláňali skôr proti nezávislosti, najmä z ekonomických príčin, odporu voči nacionalizmu a v záujme pokoja v Európskej únií. Niektorí autori dávali najavo aj sympatie k Veľkej Británií a jej politickému systému, ktorého dobrý image referendum ešte posilnilo.

Graf-4.1

Sledované médiá: viď graf hore.

Bonus na záver:

Pozrite sa ako okomentoval referendum politický komik John Oliver.

O škótskom referende v britských médiách píše náš partnerský portál mediainfo.

Ak máte záujem o podobné analýzy obráťte sa na Obchodné oddelenie spoločnosti NEWTON Media.