Ruttkayovi a Rezníkovi chýbajú v RTVS „šedivé hlavy“

Analýza diskusií za 22. týždeň vypracovaná na základe prepisov spoločnosti NEWTON Media. Jej základom je meranie času vystupujúcich.

Predseda NR SR Andrej Danko (SNS) navštívil v uplynulom týždni politickú diskusiu O 5 minút 12, v ktorej rečnil viac ako 32 minút. Z minulotýždňovej ponuky hostí diskusie Braňo Závodský Naživo sme vybrali rozhovor s ministerkou spravodlivosti Luciou Žitňanskou (Most-Híd).

V relácii V politike sa stretli kandidáti na post generálneho riaditeľa RTVS. Okrem iného reagovali aj na kritiku zo strany predsedu vlády SR Roberta Fica, ktorý sa opakovane vyjadril, že RTVS je „priamo opozičná televízia“.

Súčasný generálny riaditeľ Václav Mika je rád, že za posledné obdobie RTVS kritizovala každá politická strana: „Ak je RTVS kritizovaná skoro každou politickou stranou, je to to, čo má byť. Proste každý si hľadá to svoje, vidí sám seba v tom spravodajstve. A potom adresuje kritiku a my by sme na to vôbec nemali reagovať. Musíme byť v tej téme absolútne nezaujatí.“

Podľa Fedora Flašíka by ataky na verejnoprávne médium zo strany politikov nemali prísť, tak ako sa nehodnotia rozsudky súdov.

Michal Ruttkay nespochybňoval dôveryhodnosť spravodajstva RTVS, no chýbajú mu tam „šedivé hlavy“ i ekonomický redaktor. Doplnil tiež, že „kariéra by sa mala v RTVS ukončovať, nie začínať“.

Jaroslav Rezník súhlasil s Michalom Ruttkayom, no zároveň pripomenul, že „k nezávislosti spravodajstva vždy budú pripomienky, boli, sú aj budú“.

Podľa Zuzany Ťapákovej sa politici môžu vyjadrovať k čomukoľvek, ak nepôjde o konkrétne zásahy. K spravodajstvu poznamenala, že by mohlo byť „objektívnejšie, pluralitnejšie, že by malo viac narábať s overiteľnými zdrojmi, zdrojovať…“. Okrem toho sa v relácii niekoľkokrát ohradila voči moderátorovi, ktorý jej podľa nej dával najmenej priestoru. Reálne však najkratšie rečnili Michal Ruttkay a Fedor Flašík.

Pozrite si grafy za každú reláciu:

Údaje v grafoch sú zobrazené ako h/m/s. Súčet hodnôt nevyjadruje celú dĺžku relácie, pretože uvádzame len hostí a moderátorov, nie reportážne vstupy. Meranie času výrazne ovplyvňuje skákanie diskutérov do reči a iné ruchy.

Prečítajte si aj príspevky na demagog.sk, ktorý skúma pravdivosť výrokov v politických diskusiách.