Rozpočet 2018: Na Jednotke hlavná téma, na TA3 okrajová

Analýza diskusií za 40. týždeň vypracovaná na základe prepisov spoločnosti NEWTON Media. Jej základom je meranie času vystupujúcich.

V uplynulom týždni rečnil najviac v diskusných reláciách Andrej Danko (SNS), ktorý na TA3 debatoval bez politického oponenta, a to takmer 30 minút. Z ponuky hostí programu Braňo Závodský Naživo sme vybrali rozhovor s Luciou Žitňanskou (Most-Híd).

V strede minulého týždňa vláda zverejnila návrh štátneho rozpočtu na budúci rok. Téma dostala najviac priestoru v politickej debate verejnoprávnej televízie. V nej skoro celú dĺžku relácie hostia rozoberali nedostatky tohto návrhu a minister Peter Kažimír (Smer-SD) sa, naproti tomu, snažil obhajovať pozitívny trend, ktorý tento rozpočet nastavuje. Okrem spomenutej nosnej témy sa moderátor Martin Strižinec pýtal iba na príbuzné otázky, ako sú napríklad verejný dlh, sociálne balíčky alebo rast domácej spotreby.

V konkurenčnej relácií V politike začal moderátor Norbert Dolinský spovedať prvého hosťa Andreja Danka (SNS) hlavne ohľadom konfliktu dvoch hlavných politických činiteľov na Slovensku. Téma, ktorá by sa dá vnímať v kontexte posledných vyhlásení premiéra a prezidenta skôr ako osobný spor, má konfrontačnejší potenciál a bulvárnejší nádych, a preto je pre súkromnú televíziu lákavejšie ňou začať. Ďalšie témy zahŕňali regionálnu politiku, voľby do VÚC, reformu obrany alebo ministerstva školstva. Sociálne balíčky v novom rozpočte sa dostali až na záver debaty.

Po krátkej reportáži pokračovali na TA3 debatou vo forme „dvaja na dvoch“ (dvaja zástupcovia koalície verzus dvaja opoziční). Ich štartovacia téma nastavená moderátorom bola taktiež prezidentov a premiérov konflikt.

Rozhlasové politické debaty Sobotné dialógy aj Braňo Závodský naživo si pozvali do svojho štúdia ministerky. Branislav Dobšinský spovedal ministerku školstva Martinu Lubyovú (nom. SNS) a otvoril debatu reformou Učiace sa Slovensko. Branislav Závodský začal reláciu s Luciou Žitňanskou otázkou na novelu zákona o slobodnom prístupe k informáciám.

Viac v interaktívnej infografike:

Údaje v grafoch sú zobrazené ako h/m/s. Súčet hodnôt nevyjadruje celú dĺžku relácie, pretože uvádzame len hostí a moderátorov, nie reportážne vstupy. Meranie času výrazne ovplyvňuje skákanie diskutérov do reči a iné ruchy.

Prečítajte si aj príspevky na demagog.sk, ktorý skúma pravdivosť výrokov v politických diskusiách.