R. Sulík: Peter Pellegrini je tá krajšia tvár Smeru

Analýza diskusií za 26. týždeň vypracovaná na základe prepisov spoločnosti NEWTON Media. Jej základom je meranie času vystupujúcich.

V posledný júnový týždeň sa o politike diskutovalo iba v reláciách na Rádiu SlovenskoRádiu Expres. Vzhľadom na prvý prázdninový deň, ktorý tento rok pripadol na nedeľu, už neboli odvysielané diskusie O 5 minút 12V politike. Po dvojmesačnej prestávke sa debaty vrátia do vysielania opäť septembri. Dovtedy si krátku pauzu s analýzou Kto rečnil urobíme v redakcii Medan.sk aj my.

Prvá zo zmieňovaných politických diskusií uplynulého týždňa sa tematicky zamerala na oblasť zahraničnej politiky. Počas 60 minút debatovali spolu v Sobotných dialógoch Branislav Škripek (OĽaNO), József Nagy (Most-Híd) a Monika Smolková (Smer-SD). Diskusia europoslancov sa rozvinula na rozhovor o azylovej politike, „colnej vojne“ vyhlásenej Donaldom Trumpom či stále neuzavretom odchode Veľkej Británie z EÚ.

Z ponuky druhej monitorovanej relácie, programu Braňo Závodský Naživo, sme sledovali rozhovor s predsedom strany SaS a europoslancom Richardom Sulíkom. Ten na Rádiu Expres hovoril najmä o podpore vyjadrenej prezidentskému kandidátovi Robertovi Mistríkovi.

Hneď v úvode relácie komentoval Richard Sulík poznámku moderátora Braňa Závodského, ktorý spomenul fakt, že vždy, keď sa pravica vo voľbách spojila, zaznamenala úspech. Podľa Sulíka k dohode pravice dôjde aj v nadchádzajúcich prezidentských voľbách, avšak až ich v druhom kole, do ktorého postúpia dvaja najúspešnejší kandidáti. Sulík vníma rozhodnutie jednotlivých strán podporiť vo voľbách vlastného kandidáta tak, že ide viac o „akúsi sebaprezentáciu,“ ako o reálny záujem strán uspieť na poste hlavy štátu s vlastným človekom.

Podľa Sulíkových slov spĺňa Mistrík všetky predpoklady na to, aby prezidentský úrad viedol čestne, slušne a odborne: „Je to úspešný vedec a podnikateľ, ktorý si bude svoju kampaň hradiť z absolútne čistých, nenapadnuteľných zdrojov. V otázke financovania zároveň ale pripustil, že istú podporu mu poskytne aj strana SaS a nevylúčil, že na tieto aktivity využije zákonom stanovený maximálny strop 100 000 Eur. 

Moderátor spomenul, že Mistrík bol jedným zo zakladajúcich členov SaS, čo potvrdil aj samotný predseda strany. Viackrát však zdôraznil, že Robert Mistrík vstupuje do prezidentského boja ako nezávislý kandidát s podporou najsilnejšej opozičnej strany SaS. Na otázku, či by bol podľa neho Mistrík ochotný vzdať sa kandidatúry v prospech iného kandidáta, Sulík odpovedal, že strana SaS nemôže rozhodovať o odstúpení, resp. zotrvaní nezávislého kandidáta v prezidentskom boji a že toto rozhodnutie je na ňom samotnom.

Pri analýze už avizovaného množstva kandidátov zdôraznil aj to, že bude dôležité, komu vyjadrí podporu súčasný prezident Andrej Kiska: „Myslím si, ľudia, ktorí sú podporovateľmi Kisku, budú chcieť, aby politika, ktorú on zosobňoval, pokračovala ďalej.“ V Robertovi Mistríkovi vidí reálnu šancu volebného úspechu, podobne ako ju videl pri súčasnom prezidentovi Andrejovi Kiskovi, ktorý v čase ohlásenia kandidatúry taktiež nebol verejnosti známy. Verí, že Robert Mistrík sa o prezidentovu podporu bude uchádzať.

V druhej časti relácie sa debata presmerovala na hodnotenie 100 dní vlády Petra Pellegriniho. Podľa Richarda Sulíka zmeny, ktoré sa vo vláde udiali, nie sú tými, ktoré očakáva verejnosť, priznávala ale, že Pellegrinimu sa podarilo náladu v spoločnosti upokojiť: „Treba povedať, Peter Pellegrini je taká tá krajšia tvár Smeru.“ Pripomenul však, že aj za takýto krátky čas už zaznamenal premiér určité prešľapy, ktoré vidí najmä pri nedostatočnom riešení kauzy agrodotácii a prepojenia talianskej mafie na vládnych činiteľov.

Na otázku, či by si strana SaS vedela po budúcich voľbách predstaviť spoluprácu so Smerom-SD, odpovedal Richard Sulík jasné „nie“: „Ja voči Petrovi Pellegrinimu nemám nejaké veľké osobnostné výhrady. Čo je ale dôležité, strana Smer-SD je prehnitá oligarchistická organizácia od A po Z.

Záver relácie ukončil Richard Sulík slovami, že v nadchádzajúcich voľbách bude strana súťažiť o prvenstvo so Smerom: „Budeme ľuďom vysvetľovať, že SaS je pripravená vládnuť, že má infraštruktúru, regióny, ľudí, program, reformná diela, priority a že je vyzretou politickou stranou.“

Mediálny čas politikov si môžete pozrieť v interaktívnej infografike: