R. Sulík: OĽaNO straší národ s tieňovou vládou

Analýza diskusií za 47. týždeň vypracovaná na základe prepisov spoločnosti NEWTON Media. Jej základom je meranie času vystupujúcich.

V uplynulom týždni rečnil v sledovaných politických reláciách najviac minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter (Smer-SD), ktorého sme vybrali z pomedzi hostí relácie Braňo Závodský naživo. Okrem toho diskutoval aj s moderátorom Norbertom Dolinským v politickej debate na TA3.

Reláciu V politike navštívil aj Richard Sulík, ktorý odpovedal na otázky moderátora ohľadom možnej spolupráce strany Sloboda a Solidarita s ostatnými politickými subjektmi. Ako uviedol, nevidí žiadny problém, ktorý by jeho strane bránil po ďalších parlamentných voľbách vládnuť s inými stranami. Vylúčil len spoluprácu so SMERom-SD a stranou ĽSNS: „Vylúčili sme SMER a stranu pána Kotlebu. Ale všetky ostatné strany sú pre nás potenciálni koaliční partneri. V tomto momente má SaS najvyšší koaličný potenciál.“

V rozhovore Sulík taktiež reagoval na nápad opozičných kolegov zo stany OĽaNO zložiť tieňovú vládu. V debate viackrát spomenul, že tieňová vláda nie je pre stranu SaS momentálne prioritou a nepovažujú to ani za zmysluplný krok. Predseda SaS sa ohradil od nápadov vytvorenia tieňovej vlády pred vytvorením obsahov, ktoré by tieňoví ministri mohli komunikovali verejnosti: „Igor Matovič nám navrhoval, aby sme vytvorili tieňovú vládu. Je to trochu unáhlené. To, čo treba mať najprv, sú obsahy. My pracujeme na obsahoch. (…) Tri týždne pred Vianocami a viac ako dva roky pred voľbami považujeme strašenie národa s tieňovou vládou za predčasné.“

Od roku 2011, keď strane Sloboda a Solidarita komentátori mienkotvorných denníkov vyčítali nulový koaličný potenciál, sa tak na parlamentnej úrovni liberálne zoskupenie stále spolieha viac na vlastné sily a prípadnú spoluprácu necháva na povolebné rokovania.

Viac v interaktívnej infografike:

Údaje v grafoch sú zobrazené ako h/m/s. Súčet hodnôt nevyjadruje celú dĺžku relácie, pretože uvádzame len hostí a moderátorov, nie reportážne vstupy. Meranie času výrazne ovplyvňuje skákanie diskutérov do reči a iné ruchy.

Prečítajte si aj príspevky na demagog.sk, ktorý skúma pravdivosť výrokov v politických diskusiách.

Foto na titulke: TASR