R.Fico: Smer-SD sa vráti tam, kam patrí

Analýza diskusií za 23. týždeň vypracovaná na základe prepisov spoločnosti NEWTON Media. Jej základom je meranie času vystupujúcich.

Predseda strany Smer-SD Robert Fico sa po dlhšej odmlke objavil v dvoch politických debatách, v ktorých rečnil spolu viac ako 40 minút. V reláciách V politike a Braňo Závodský naživo sa vyjadroval takmer ako cez kopírku. Hlavnou témou oboch diskusií boli plánované sociálne opatrenia, ktoré strana len nedávno predstavila verejnosti.

Sobotných dialógoch privítal moderátor Branislav Dobšinský ministra spravodlivosti Gábora Gála (20 minút), ktorý využil o polovicu väčší mediálny priestor ako druhý pozvaný poslanec Gábor Grendel (takmer 11 minút). Obaja sa v diskusii venovali jednej z najmedializovanejších udalostí posledných dní, brutálnej vražde Filipínca Henryho Acordu v centre Bratislavy, ako aj téme rozsiahlej výmeny ústavných sudcov a kritériám ich výberu, ktoré sú opozíciou považované za nedostatočné.

Z relácií Braňo Závodský naživo sme vybrali diskusiu s Robertom Ficom, ktorý svojim vystupovaním budil dojem, že je v „najlepšej fyzickej forme“. Po úvodnej prezentácií športových aktivít, ktoré pán predseda vykonáva, redaktor usmernil rozhovor na aktuálnu tému, a to vraždu Filipínca Henryho.  Robert Fico vyjadril nad celou situáciou ľútosť, ale taktiež upozornil na prílišnú medializáciu udalosti, nakoľko sa iným tragédiám média nevenujú tak intenzívne, ako v prípade, keď sú obeťami cudzinci.

Otvorila sa téma nového sociálneho balíčka, na ktorý má byť vyčlenených 600 miliónov eur. Predseda upozornil, že označenie  sociálny balíček nie je správne, a že ide o opatrenia na zvyšovanie životnej úrovne. Tvrdenie, že je to len marketingový prostriedok pred voľbami, Robert Fico odmietol. Aktívne sa venuje straníckej politike a do najbližších volieb plánuje zvýšiť preferencie strany a posilniť vnímanie sociálno-demokratickej politickej ideológie strany. Niekoľkokrát zdôraznil prínos existencie predsedu parlamentu a predsedu vlády v dvoch osobách: „Tento tandem je veľmi silný a môže strane pomôcť. Dnes sa môže predseda vlády sústrediť na exekutívu a ja sa môžem plne sústrediť na politickú prácu. Myslím, že to viem robiť a Smer-SD sa vráti tam, kam patrí (…) niekde medzi 25 a 40 percent“.

Moderátor, okrem iného, otvoril aj tému stanovenia horného stropu odchodu do dôchodku. Polemizoval o stanovení dôchodkového veku podľa profesií, na čo Robert Fico reagoval súhlasne a doplnil, že on by uvítal, keby sa bral do úvahy napríklad aj rozdiel medzi mužmi a ženami.

Posťažoval sa, že ľudia si pri zavedení nejakého benefitu pýtajú stále viac, na čo moderátor zareagoval, že je to prirodzené. Obaja pritom diskutovali o zavedení vlakov zadarmo, na čo vraj verejnosť reagovala tým, že požadovala zavedenie bezplatnej dopravy aj v autobusoch. Podľa Braňa Závodského bola však táto otázka na mieste, vzhľadom na to, že Smer-SD je sociálno-demokratickou stranou a táto téma patrí jej.

Predseda doterajšie kroky vlády zdôvodnil takto: „My sa prikrývame takou perinou, akú máme, nikto z nás nechce rozhasiť verejné financie. Všetky tieto opatrenia, ktoré robíme, idú ruka v ruke s konsolidáciou verejných financií, s poklesom deficitu, s poklesom verejného dlhu, s dobrým výberom daní. Toto je pre nás principiálna vec. My nemôžeme robiť sociálne opatrenia tak, že by sme súčasne zdvíhali deficit, dlh a ďalšie ukazovatele. Máme historicky najlepšie ukazovatele“.

Na konci relácie sa moderátor, ako aj predseda strany Smer-SD, rozlúčili uštipačnými poznámkami. Robert Fico ubezpečil moderátora, že sa novinári o všetkých dôležitých rozhodnutiach, medzi ktoré patrí napríklad prezidentský kandidát strany, či jeho rozhodnutie odsťahovať sa z bytu Ladislava Bašternáka, dozvedia ako poslední a na oplátku mu Braňo Závodský poďakoval za účasť v relácii a tieto jeho prísľuby.

Údaje v grafoch sú zobrazené ako h/m/s. Súčet hodnôt nevyjadruje celú dĺžku relácie, pretože uvádzame len hostí a moderátorov, nie reportážne vstupy. Meranie času výrazne ovplyvňuje skákanie diskutérov do reči a iné ruchy.