Analýza diskusií za 23. týždeň vypracovaná na základe prepisov spoločnosti NEWTON Media. Jej základom je meranie času vystupujúcich.
Predseda strany Smer-SD Robert Fico sa po dlhšej odmlke objavil v dvoch politických debatách, v ktorých rečnil spolu viac ako 40 minút. V reláciách V politike a Braňo Závodský naživo sa vyjadroval takmer ako cez kopírku. Hlavnou témou oboch diskusií boli plánované sociálne opatrenia, ktoré strana len nedávno predstavila verejnosti.
V Sobotných dialógoch privítal moderátor Branislav Dobšinský ministra spravodlivosti Gábora Gála (20 minút), ktorý využil o polovicu väčší mediálny priestor ako druhý pozvaný poslanec Gábor Grendel (takmer 11 minút). Obaja sa v diskusii venovali jednej z najmedializovanejších udalostí posledných dní, brutálnej vražde Filipínca Henryho Acordu v centre Bratislavy, ako aj téme rozsiahlej výmeny ústavných sudcov a kritériám ich výberu, ktoré sú opozíciou považované za nedostatočné.
Z relácií Braňo Závodský naživo sme vybrali diskusiu s Robertom Ficom, ktorý svojim vystupovaním budil dojem, že je v „najlepšej fyzickej forme“. Po úvodnej prezentácií športových aktivít, ktoré pán predseda vykonáva, redaktor usmernil rozhovor na aktuálnu tému, a to vraždu Filipínca Henryho. Robert Fico vyjadril nad celou situáciou ľútosť, ale taktiež upozornil na prílišnú medializáciu udalosti, nakoľko sa iným tragédiám média nevenujú tak intenzívne, ako v prípade, keď sú obeťami cudzinci.
Otvorila sa téma nového sociálneho balíčka, na ktorý má byť vyčlenených 600 miliónov eur. Predseda upozornil, že označenie sociálny balíček nie je správne, a že ide o opatrenia na zvyšovanie životnej úrovne. Tvrdenie, že je to len marketingový prostriedok pred voľbami, Robert Fico odmietol. Aktívne sa venuje straníckej politike a do najbližších volieb plánuje zvýšiť preferencie strany a posilniť vnímanie sociálno-demokratickej politickej ideológie strany. Niekoľkokrát zdôraznil prínos existencie predsedu parlamentu a predsedu vlády v dvoch osobách: „Tento tandem je veľmi silný a môže strane pomôcť. Dnes sa môže predseda vlády sústrediť na exekutívu a ja sa môžem plne sústrediť na politickú prácu. Myslím, že to viem robiť a Smer-SD sa vráti tam, kam patrí (…) niekde medzi 25 a 40 percent“.
Moderátor, okrem iného, otvoril aj tému stanovenia horného stropu odchodu do dôchodku. Polemizoval o stanovení dôchodkového veku podľa profesií, na čo Robert Fico reagoval súhlasne a doplnil, že on by uvítal, keby sa bral do úvahy napríklad aj rozdiel medzi mužmi a ženami.
Posťažoval sa, že ľudia si pri zavedení nejakého benefitu pýtajú stále viac, na čo moderátor zareagoval, že je to prirodzené. Obaja pritom diskutovali o zavedení vlakov zadarmo, na čo vraj verejnosť reagovala tým, že požadovala zavedenie bezplatnej dopravy aj v autobusoch. Podľa Braňa Závodského bola však táto otázka na mieste, vzhľadom na to, že Smer-SD je sociálno-demokratickou stranou a táto téma patrí jej.
Predseda doterajšie kroky vlády zdôvodnil takto: „My sa prikrývame takou perinou, akú máme, nikto z nás nechce rozhasiť verejné financie. Všetky tieto opatrenia, ktoré robíme, idú ruka v ruke s konsolidáciou verejných financií, s poklesom deficitu, s poklesom verejného dlhu, s dobrým výberom daní. Toto je pre nás principiálna vec. My nemôžeme robiť sociálne opatrenia tak, že by sme súčasne zdvíhali deficit, dlh a ďalšie ukazovatele. Máme historicky najlepšie ukazovatele“.
Na konci relácie sa moderátor, ako aj predseda strany Smer-SD, rozlúčili uštipačnými poznámkami. Robert Fico ubezpečil moderátora, že sa novinári o všetkých dôležitých rozhodnutiach, medzi ktoré patrí napríklad prezidentský kandidát strany, či jeho rozhodnutie odsťahovať sa z bytu Ladislava Bašternáka, dozvedia ako poslední a na oplátku mu Braňo Závodský poďakoval za účasť v relácii a tieto jeho prísľuby.
Údaje v grafoch sú zobrazené ako h/m/s. Súčet hodnôt nevyjadruje celú dĺžku relácie, pretože uvádzame len hostí a moderátorov, nie reportážne vstupy. Meranie času výrazne ovplyvňuje skákanie diskutérov do reči a iné ruchy.