R. Fico: Moja politická misia je daná tým, či existuje podpora verejnosti

Analýza diskusií za 2. týždeň vypracovaná na základe prepisov spoločnosti NEWTON Media. Jej základom je meranie času vystupujúcich.

Premiér Robert Fico navštívil v uplynulom týždni diskusné relácie V politike a Braňo Závodský Naživo, v ktorých rečnil dokopy vyše 40 minút. Spomedzi hostí druhej menovanej relácie, ktorá sa na Rádiu Expres vysiela každý pracovný deň, sme v monitoringu sledovania dĺžky rečníkov ponechali spomínaného premiéra Roberta Fica.

Politické diskusie začali opäť vysielať v druhý januárový týždeň po dvoch týždňoch vianočného oddychu. Moderátori relácií nezabudli v úvode spomenúť významné výročie Slovenskej republiky, ktorá svojou existenciou oslávila 25. výročie samostatnosti. Aký vývojom prechádzala za ten čas naša krajina a aké výzvy Slovensko čakajú v nasledujúcich rokoch? Pozvanie na túto tému prijal aj premiér Robert Fico, ktorý ako prvý politik v roku 2018 dostal v diskusnej relácii priestor na svoje vyjadrenia.

Okrem hodnotenia vývoja Slovenska a aktuálnych domácich a zahraničných otázok, zaujala najmä slovná výmena medzi moderátorom Braňom Závodským a samotným premiérom v otázke jeho ďalšieho pôsobenia. Na otázku, či sa Robert Fico chystá ponechať si premiérsku stoličku aj po prípadných úspešných voľbách v roku 2020 a či sa plánuje stať predsedom vlády po štvrtýkrát,  Fico odpovedal, že „jeho politická misia je daná vždy tým, či existuje alebo neexistuje podpora verejnosti.“ Dodal, že stranu chce dotiahnuť do volieb v takej kondícii, že „Smer-SD bude po voľbách užitočnou súčasťou novej vlády, alebo to bude veľmi silná opozičná strana.“ Zároveň však pripustil, že byť trikrát premiérom je už „naťahovanie gumy“.

Čo konkrétne touto vetou myslel, zdôvodnil moderátorovi Braňovi Závodskému nasledovne: „Ak pôsobí politická strana na Slovensku veľmi dlho, tak jednoducho sama sa unavuje a unavuje aj voličov (…) A preto absolútne pripúšťam pravdepodobnosť, že Smer skončí ako silná opozičná politická strana.“ Či však aj v takom prípade stranu povedenie ako jej líder, nechcel premiér ani po viacerých pokusoch a aktívnych otázkach moderátora definitívne potvrdiť.

Dĺžku mediálneho času diskutujúcich si môžete pozrieť v interaktívnej infografike.

Údaje v grafoch sú zobrazené ako h/m/s. Súčet hodnôt nevyjadruje celú dĺžku relácie, pretože uvádzame len hostí a moderátorov, nie reportážne vstupy. Meranie času výrazne ovplyvňuje skákanie diskutérov do reči a iné ruchy.

Prečítajte si aj príspevky na Demagog.sk, ktorý skúma pravdivosť výrokov v politických diskusiách.