Putin sa s Ukrajinou spája častejšie ako jej premiér a prezident

Pripravili sme krátku kvantitatívnu analýzu medializácie situácie na Ukrajine v slovenskom spravodajstve. Dozviete sa, koho médiá najviac spájajú s Ukrajinou a kto o situácií informuje najčastejšie. Zamerali sme sa na denníky, celoštátne televízie a rozhlas. Sledované obdobie bolo od začiatku tohto roka po koniec minulého týždňa (20.4.2014).

TOP osobnosti

Pozrite si graf medializácie vybraných osobností v súvislosti s Ukrajinou:

Ukrajina

*mená sú uvádzané tak, ako sa najčastejšie vyskytujú v slovenských médiách

Hlavným „hrdinom“ udalostí na Ukrajine je v médiách naďalej bývalý prezident Viktor Janukovyč (1168 príspevkov). Náš predpoklad, že väčšina jeho medializácie bude zaznamenaná pred jeho odvolaním ukrajinským parlamentom (22.2.2014) sa nepotvrdil, médiá ho spomínali naďalej v takmer rovnakej miere (1.1. – 22.2.2014 resp. 52 dní: 573 príspevkov; 23.2. – 20.4.2014 resp.  56 dní: 595 príspevkov).

Hneď na druhom mieste sa umiestnil ruský prezident Vladimir Putin (958 príspevkov), ktorý bol zďaleka najmedializovanejším zahraničným predstaviteľom spájaným s Ukrajinou. Mal viac ako trikrát toľko príspevkov, ako druhý najmedializovanejší Barack Obama (281).

Putin zaznamenal viac ako dvakrát toľko príspevkov ako súčasný premiér Ukrajiny Arsenij Jjaceňuk (424) a viac ako päťkrát toľko ako  súčasný prezident Oleksandr Turčynov (181).

Zo Slovákov bol najviac medializovaný premiér Fico (370 príspevkov). V podstatne nižšej miere sa medializoval dosluhujúci prezident Ivan Gašparovič (87 príspevkov), na ktorého sa doťahuje aj novozvolený Andrej Kiska (75 príspevkov).

TOP médiá

Pozrite si grafy medializácie Ukrajiny v slovenských denníkoch a audiovizuálnych médiách:

Ukrajina-2

Ukrajina-3
Z médií najviac pozornosti Ukrajine venuje denník SME (638 príspevkov), na druhom mieste, a na prvom z audiovizuálnych médií, sa umiestnila verejnoprávna Jednotka (554 príspevkov), ktorej spravodajstvo na túto tému sme na medan.sk už chválili. Mierne prekvapivý je počet príspevkov denníka Šport (482), ktorý prekonal aj Hospodárske noviny, vo väčšine prípadov išlo naozaj o informácie o vývoji v krajine a nie športové výsledky.

Sledované zdroje: Relevantné spravodajské, ekonomické a diskusné relácie: Jednotka, Dvojka, TA3, Markíza, JOJ, Rádio Slovensko, Rádio Regina, Rádio Expres, SME, Pravda, Hospodárske noviny, Šport, Nový Čas, Plus jeden deň.