Premiér spor s Kiskom nepriznáva. Hovorí o potrebe „koncentrovanej“ spolupráce

Analýza diskusií za 41. týždeň vypracovaná na základe prepisov spoločnosti NEWTON Media. Jej základom je meranie času vystupujúcich.

Premiér Robert Fico (Smer-SD) navštívil v uplynulom týždni diskusné relácie Sobotné dialógy a V politike, v ktorých spolu rečnil viac ako 58 minút. Z minulotýždňovej ponuky hostí programu Braňo Závodský Naživo sme vybrali rozhovor so Štefanom Zelníkom (SNS).

Predseda vlády Robert Fico vo víkendových diskusiách sám za seba uzatvoril tému daňových problémov Andreja Kisku. Existenciu sporu medzi ním a prezidentom SR, na ktorý sa ho pýtali moderátori Branislav Dobšinský i Norbert Dolinský, opätovne poprel. Podobnú stratégiu zvolil aj pri koaličnej kríze, ktorú premenoval na „komunikačnú“.

Hoci čelil aj otázkam v súvislosti so zverejnením daňových dokumentov Igora Matoviča, z diskusií vyšiel víťazne, keď kritiku namierenú na seba zahladil a pozornosť upriamil na potrebu spolupráce troch najvyšších ústavných činiteľov. „Ja dnes potrebujem koncentrovaného prezidenta, ja dnes potrebujem koncentrovaného predsedu parlamentu, aby sme si navzájom pomáhali v zásadných zahranično-politických otázkach, ktoré stoja pred nami a aby sme dokázali spoločne na veci reagovať.“ Premiér slovami moderátorom naznačil, že „treba pracovať a nie sa venovať sporom Fico-Danko či Fico-Kiska“.

Témou všetkých víkendových debát bola aj dvojaká kvalita potravín v EÚ. Mimoriadne vyrovnaná bola diskusia k téme v relácii O 5 minút 12, kde spolu diskutovali ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná a Zsolt Simon. Nedeľná debata sa nevyhla ani výraznému nárastu cien masla, čo je téma, ktorá sa takisto stáva celoeurópskym problémom.

Za povšimnutie stálo aj využívanie anglicizmov, a to, paradoxne, zo strany nominantky SNS Gabriely Matečnej, u ktorej by sa, vzhľadom na zásady a princípy strany, dalo očakávať používanie číro slovenských termínov. Z jej úst zazneli výrazy ako brand či label.

Viac v interaktívnej inforgrafike:

Údaje v grafoch sú zobrazené ako h/m/s. Súčet hodnôt nevyjadruje celú dĺžku relácie, pretože uvádzame len hostí a moderátorov, nie reportážne vstupy. Meranie času výrazne ovplyvňuje skákanie diskutérov do reči a iné ruchy.

Prečítajte si aj príspevky na demagog.sk, ktorý skúma pravdivosť výrokov v politických diskusiách.