P. Pellegrini: Spochybňovanie rozhodnutí prokuratúry a súdov je cestou do pekla

Analýza diskusií za 20. týždeň vypracovaná na základe prepisov spoločnosti NEWTON Media. Jej základom je meranie času vystupujúcich.

Predseda klubu Most-Híd a podpredseda parlamentu Béla Bugár navštívil v uplynulom týždni reláciu O 5 minút 12, v ktorej rečnil takmer 32 minút. Z minulotýždňovej ponuky hostí programu Braňo Závodský Naživo sme vybrali rozhovor s generálnym tajomníkom služobného úradu Ministerstva obrany SR Jánom Hoľkom.

Témou minulotýždňových diskusných relácií boli najmä dve aktuálne prebiehajúce kauzy: podozrenia zo zneužívania agrodotácií a eurofondov v sektore pôdohospodárstva a rastúce pochybnosti pri plánovanom nákupe osemkolesových obrnených transportérov. Médiá zaujal aj prezident Andrej Kiska, ktorý definitívne potvrdil, že druhýkrát nebude kandidovať na post hlavy štátu.

Spomínané témy sa dostali do všetkých politických debát. Svoje kroky v konaní a vyvodenie, resp. nevyvodenie osobnej zodpovednosti mohla priamom prenose obhajovať aj samotná ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS), voči ktorej už opozícia avizovala odvolanie. V diskusii s Martinom Feckom (OĽaNO) sa ostro ohradila voči tomu, že likvidujú mladých farmárov a viackrát sa pýtala, prečo za tie roky ľudia nenašli odvahu, aby prípady pochybení a zneužívania dotácií ohlásili orgánom činným v trestom konaní.

Spomínaný generálny tajomník ministerstva obrany Ján Hoľko na Rádiu Expres objasňoval údajne predražené nákupy obrnených transportérov a aj 20-percentné provízie pre firmy, ktoré sú blízke predsedovi SNS Andrejovi Dankovi.

Rovnako k témam dostal priestor na vyjadrenie aj premiér Peter Pellegrini, ktorý tentokrát v Sobotných dialógoch diskutoval len s moderátorom Braňom Dobšinských. V súvislosti s pochybným nákupom vojenskej techniky premiér poslucháčov ubezpečoval, že dozrie na to, aby bol nákup transparentný: „Ja ako predseda vlády predložím na vládu materiál, aby vláda rozhodla o nákupe len vtedy, keď budem osobne stotožnený s tým, že Slovenská republika vynaloží prostriedky afektívne, účelne a presne na to, na čo ich vynaložiť v oblasti vyzbrojovania má.“

Zodpovednosť za problém s pozemkami a niekoľkokrát skloňovanú kauzu s agrodotáciami premiér neprisudzuje ministerke Matečnej, ale ide podľa neho o systémovú chybu, za ktorú sú zodpovedné viaceré orgány štátnej správy: „Ja si myslím, že zodpovednosť za tie roky minulé, konanie alebo nekonanie v jednotlivých kauzách, má každý jeden ústredný orgán štátnej správy, ktorý tu je, pretože v reťazci nie je len PPA, SPF, ale aj polícia, prokuratúra, ktorá dokonca dozoruje tých policajtov a ak videla, že policajti nekonajú, mala konať už dávno, a potom aj súdy, ktoré častokrát nerešpektujú ani vyšetrenia polície.“

Svoje stanovisko k postupu polície v prípade vypočúvania českej kolegyne zavraždeného novinára Jána Kuciaka nechcel komentovať. Rozhodnutie necháva na špeciálneho prokurátora. Zdôraznil, že v krajine musia platiť zákony a že by sme rozhodnutiam prokurátora mali veriť. Dôveryhodnosť špeciálneho prokurátora hneď vzápätí moderátor spochybnil kauzami, ktorým  spomínaný prokurátor dozeral a pre ktoré je nedôvera v jeho osobu oprávnená. Premiér si však stál za svojim názorom: „Ja nikdy nebudem spochybňovať rozhodnutia prokuratúry, súdov, pretože to je cesta do pekla. Tým by sme absolútne prestali rešpektovať fungovanie akéhokoľvek štátu v Európe.“

Zaujímavá bola aj debata v relácii O 5 minút 12, kde priestor na vyjadrenie sa k aktuálnej politickej situácii patril podstatne viac Bélovi Bugárovi (Most-Híd) ako jeho oponentke. Veronika Remišová (OĽaNO) dostala na svoje vyjadrenia takmer o polovicu menší časový priestor.

Mediálny čas diskutujúcich si môžete pozrieť v interaktívnej infografike:

Údaje v grafoch sú zobrazené ako h/m/s. Súčet hodnôt nevyjadruje celú dĺžku relácie, pretože uvádzame len hostí a moderátorov, nie reportážne vstupy. Meranie času výrazne ovplyvňuje skákanie diskutérov do reči a iné ruchy.