P. Pellegrini: Musíme pochytať vagabundov, máme na to 23-tisíc policajtov

Analýza diskusií za 25. týždeň vypracovaná na základe prepisov spoločnosti NEWTON Media. Jej základom je meranie času vystupujúcich.

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) diskutoval minulý týždeň v politických diskusiách viac ako hodinu, keď sa zúčastnil troch monitorovaných relácií: O 5 minút 12, V politikeSobotných dialógov. Reláciu Braňo Závodský naživo sme do analýzy tentoraz nezahrnuli, nakoľko minulý týždeň v nej žiadny politik neúčinkoval.

Do posledného vydania relácie O 5 minút 12 si pred letnou prestávkou moderátor Martin Strižinec pozval troch najvyšších ústavných činiteľov. Diskusia sa niesla v zmierlivej atmosfére. Všetci traja, prezident, premiér a aj predseda parlamentu, sa zhodli na potrebe a spoločnom záujme zvýšiť dôveru ľudí v štát a jeho inštitúcie.

Andrej Kiska sa vo svojich vyjadreniach sústredil na kritiku vlády a jej výsledkov a formoval svoje komentáre v debate viac celospoločensky a historicky. Andrej Danko (SNS) a Peter Pellegrini (Smer-SD) kontrovali prezidentovi vyzdvihovaním zavedených opatrení a zákonov, ktorých boli v poslednej dobe aktérmi. Diskusia tak prebiehala miestami na dvoch frontoch.

Jedným z miest, kedy moderátor pritvrdil, bola konfrontácia súčasného premiéra s výsledkami práce v oblasti poľnohospodárstva. Peter Pellegrini zopakoval už prijaté opatrenia a podčiarkol aj potrebu ocenenia pozitívnych udalostí a fungujúcich systémov: „Prosím, nevytvárajme negatívny obraz o tejto krajine, veď čo si môžu myslieť potom občania, keď im dennodenne vytvárame obraz, že na Slovensku nič nefunguje, že sa tu kradne atď. To nie je pravda. Máme vagabundov, tých musíme pochytať, a máme na to 23-tisíc policajtov, ale máme aj kopec slušných, úspešných ľudí, ktorí fungujú.“

Bola to pripomienka, ktorá smerovala pravdepodobne k médiám a asi aj k prezidentovi Andrejovi Kiskovi a jeho správe o stave republiky, ktorá bola podľa viacerých komentátorov doteraz najkritickejším hodnotením prezidenta SR za obdobie existencie samostatného Slovenska.

V nedeľnej relácií na TA3 boli hosťami Andrej Danko, ktorý v debate diskutoval len so samotným moderátorom, v ďalšom bloku to bol Viktor Orbán (FIDESZ) s premiérom Petrom Pellegrinim a tretia sekcia diskusnej relácie priniesla debatu štyroch kandidátov na prezidenta. Menovite pozvánku do televízie prijali Milan Krajniak (Sme rodina), Eduard Chmelár (politický analytik), Štefan Harabin (sudca Najvyššieho súdu) a Juraj Zábojník (bezpečnostný analytik).

Podľa úvodných slov moderátora mala byť zostava účinkujúcich ešte širšia, keďže traja ohlásení kandidáti (Róbert Mistrík, Zuzana Čaputová, František Mikloško) pozvanie kvôli pracovnej vyťaženosti neprijali. Ďalšieho ohláseného kandidáta, Mariána Kotlebu, moderátor nespomínal, a je preto otázne, prečo jemu pozvánku z televízie neposielali. V minulosti v relácií totiž viackrát vystupoval.

Diskusia sa sústredila primárne na vlastnú víziu kandidátov po ich prípadnom zvolení do prezidentského kresla a ich osobné motivácie, ktoré im dopomohli k rozhodnutiu zabojovať o tento post. Každý kandidát tak dostal priestor na prezentáciu svojich názorov a postojov, ktoré častokrát pripomínali skôr boj o hlasy voličov ako konfrontáciu názorov v diskusii. Prispelo k tomu aj vyhlásenie moderátora, ktorý zadefinoval blok relácie ako „voľnú debatu“.

Mediálny čas politikov si môžete pozrieť v interaktívnej infografike:

Údaje v grafoch sú zobrazené ako h/m/s. Súčet hodnôt nevyjadruje celú dĺžku relácie, pretože uvádzame len hostí a moderátorov, nie reportážne vstupy. Meranie času výrazne ovplyvňuje skákanie diskutérov do reči a iné ruchy.