P. Pellegrini: Dôležitá je komunikácia a nie búchanie po stole

Analýza diskusií za 14. týždeň vypracovaná na základe prepisov spoločnosti NEWTON Media. Jej základom je meranie času vystupujúcich.

Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná (nom. SNS) navštívila v uplynulom týždni diskusné relácie O 5 minút 12 a V politike, v ktorých rečnila dokopy 40 minút. Z minulotýždňovej ponuky hostí programu Braňo Závodský Naživo sme vybrali rozhovor s bývalým ministrom pôdohospodárstva Zsoltom Simonom (bývalý člen Most-Híd a dnes nezaradený poslanec). Dopĺňame, že analýza Kto rečnil za 13. týždeň nebola spracovaná z dôvodu veľkonočných sviatkov, počas ktorých sa diskusné relácie nevysielali (s výnimkou relácie Braňo Závodský Naživo).

Relácia V politike sa niesla v znamení žien na ministerstvách. O problémoch Slovenska a budúcich víziách novej vlády Petra Pellegriniho diskutovali ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nom. Smer-SD), ministerka školstva Martina Lubyová (nom. SNS), ministerka kultúry Ľubica Laššáková (Smer-SD) a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná (nom. SNS). Sobota na Rádiu Slovensko patrila pravidelnej sólo diskusii s predsedom vlády Petrom Pellegrinim, ktorý sa jej v pozícii premiéra zúčastnil po prvýkrát. Hoci koncept relácie je nastavený tak, že premiér diskutuje sám s moderátorom štandardne v poslednú sobotu v mesiaci, kvôli veľkonočným sviatkom sa debata posunula o týždeň neskôr.

Po  úvodnom „vtipe“ moderátora o náhodnej podobe priezviska Pellegrini s priezviskom talianskeho mafiána Giusepa Pelleho dostal premiér priestor vyjadriť sa k téme, ktorá spustila vlnu protestov po celom Slovensku. Na otázku, či nezlyhal systém, keď neodhalil osobné či obchodné prepojenia osoby blízkej Robertovi Ficovi s ľuďmi podozrivými z organizovaného zločinu, Peter Pellegrini pripustil možnosť, že v čase preverovania nemuseli tieto osoby predstavovať bezpečnostné riziko pre krajinu. Vyzval ľudí a všetky médiá, aby boli „obozretní pred tým, ako nad niekým vynesieme súd, pretože môžeme častokrát urobiť chybu, ktorá by nás mohla mrzieť.“ Aby sa v budúcnosti predišlo takýmto problémom, Pellegrini ubezpečil, že si dá „preveriť“ všetkých tých, ktorí v jeho blízkosti pracujú.

Už od prvotných informácií, ktoré hovorili o Petrovi Pellegrinim ako o novom premiérovi, sa s ním ťahá prirovnanie „bábka Róberta Fica“, na ktoré sa moderátor priamo opýtal. Samozrejme, premiér sa voči tomuto označeniu ohradil a argumentoval ziskom 81 hlasov v parlamente pri hlasovaní o dôvere vlády. V budúcnosti by sa chcel „prezentovať svojou prácou a svojimi postojmi“. Moderátor vyjadril obavy, či bude premiér schopný v sporných otázkach oponovať bývalému premiérovi a predsedovi strany Smer-SD Robertovi Ficovi a „buchnúť si po stole“. Pellegrini ľudí, s ktorými spolupracuje, považuje za „rozumných, hľadajúcich kompromis, ktorí si uvedomujú, že ak chcete niečo dosiahnuť, tak dôležitá je komunikácia a nie búchanie po stole“. Otázku o možnom uchádzaní sa o post predsedu najsilnejšej strany Smer-SD okamžite vyvrátil.

Vzťah s prezidentom Andrejom Kiskom je podľa premiéra veľmi korektný. Kritizoval ho však za verejnú výzvu na odvolanie Tibora Gašpara, čím podľa neho chce prezident „jasne politicky zasiahnuť do nezávislosti polície“. Pellegrini vyjadril nevyhnutnosť oddeliť politiku od polície.

Z celej diskusie bolo cítiť snahu Petra Pellegriniho prezentovať sa v podobe osoby nezávislej od bývalého premiéra, s vlastnými názormi a opatreniami, ktoré plánuje zaviesť. Nový premiér sa snažil poslucháčom priblížiť, kým by chcel byť a uistiť verejnosť, že pod jeho vedením sa machinácie v politike, ktoré verejnosť intenzívne vnímajú, zlikvidujú. Takisto sebavedomo vyhlásil, že je pripravený predložiť všetky potrebné informácie pre vyvrátenie pochybností o nadobudnutí svojho majetku.

Údaje v grafoch sú zobrazené ako h/m/s. Súčet hodnôt nevyjadruje celú dĺžku relácie, pretože uvádzame len hostí a moderátorov, nie reportážne vstupy. Meranie času výrazne ovplyvňuje skákanie diskutérov do reči a iné ruchy.

Prečítajte si aj príspevky na Demagog.sk, ktorý skúma pravdivosť výrokov v politických diskusiách.