Olympiádu v médiách vyhrala Kuzminová a hokejisti

Ako vyzerala olympiáda v Soči v slovenských médiách? Hlavná športová udalosť roka patrí aj medzi top mediálne udalosti, čo dokazuje 3497 príspevkov o olympiáde v Soči v slovenských médiách od začiatku tohto roka do jej konca. V súvislosti s olympiádou možno skúmať množstvo mediálnych tém, my sme sa rozhodli pozrieť na medializáciu slovenských športovcov. Skúmané obdobie bolo počas priebehu olympiády t.j. od 7. do 23. februára 2014.

Medializácia slovenskej reprezentácie v Soči

Slovensko malo na olympiáde reprezentantov v ôsmych športoch: hokeji, biatlone, alpskom lyžovaní, behu na lyžiach, rýchlokorčuľovaní, krasokorčuľovaní a saniach. Na základe kľúčových slov sme porovnali medializáciu týchto športov na olympiáde:

medializacia_sportov

*Dáta neboli hlbšie pretriedené, výsledky tak majú kvantitatívny charakter.

V medializácii jasne prevláda hokej a biatlon. Treba brať do úvahy, že vo viacerých športoch, napr. alpskom lyžovaní alebo biatlone sa na olympiáde súťaží v niekoľkých disciplínach, ktoré majú vlastné názvy (napr. superkombinácia pri alpskom lyžovaní).

Hodnotili sme aj medializáciu jednotlivých reprezentantov SR v Soči a koľko krát sa ich meno objavilo v titulkoch príspevkov. Pre prehľadnosť sme rebríček rozdelili na hokejovú reprezentáciu a reprezentantov v ostatných disciplínach (pri hodnotení všetkých športovcov dohromady by sa v top 10 umiestnilo až osem hokejistov). Z 32 Slovákov v Soči mimo hokejového tímu sa do top 10 dostali títo:

bez-hokejistov_reprezentantNa prvom mieste tohto rebríčka aj celkovo z výpravy SR je zlatá medailistka Anastasiya Kuzminová (celkovo 752 príspevkov), ktorá sa zároveň najviac ráz vyskytla aj v titulku príspevkov. Do top 10 sa dostali reprezentanti len troch športov. V prvej polovici poradia sa umiestnili štyria reprezentanti v biatlone. Na tretie miesto sa dostal alpský lyžiar Adam Žampa (celkovo 215 príspevkov), ktorý dosiahol životný úspech, keď získal piate miesto v superkombinácii a šieste miesto v slalome. Okrem neho sú v top 10 ďalší dvaja alpskí lyžiari, v rebríčku sú aj traja bežci na lyžiach..

Medializácia hokejovej reprezentácie v Soči

V hokejovej reprezentácii sme sledovali všetkých hráčov slovenského tímu. Nakoľko v oficiálnej zostave nastali tesne pred začiatkom turnaja zmeny, zoznam hráčov sme vytvorili podľa zostavy na prvý zápas s USA spolu s brankármi (celkovo 23 hráčov) a trénerom Vladimírom Vůjtkom.

hokejistiNa prvom mieste z hokejistov (a na druhom mieste celkovo zo slovenskej výpravy) sa umiestnil kapitán Zdeno Chára, ktorý bol zároveň najviac ráz v titulku (spolu 566 príspevkov). Na treťom mieste sa umiestnil len 23-ročný Tomáš Tatar (312 príspevkov). Na siedmom mieste je Ján Laco (250 príspevkov), ktorý bol najmedializovanejším brankárom. Vladimír Vůjtek bol druhým najmedializovanejším členom našej hokejovej výpravy, od prvého Cháru ho delili len 2 príspevky. Pre zaujímavosť sme sa pozreli aj na medializáciu Mira Šatana, Ľubomíra Višňovského a Mariana Gáboríka, o ktorých účasti v reprezentácii sa diskutovalo. V porovnaní s hráčmi tímu SR by Ľubomír Višňovský napríklad bol desiatym najmedializovanejším hokejistom. Podľa zmienok v titulku by získal až tretie miesto a Šatan štvrté miesto.

Vývoj medializácie vybraných športovcov

Skúmali sme tiež vývoj medializácie vybraných športovcov, konkréte zlatej medailistky Anastasiye Kuzminovej, kapitána hokejistov Zdena Cháru, hokejového brankára Jána Laca a alpského lyžiara Adama Žampu. Do grafu sme zaznačili aj kľúčové momenty ich medializácie. U všetkých s výnimkou Cháru je možné pozorovať nárast medializácie bezprostredne po športovom úspechu (u Jána Laca takto hodnotíme jeho dobrý výkon v zápase proti Rusku).

kuzmina

chara

zampa

laco.

Na záver niečo trochu iné

S olympiádou v Soči sa spájalo aj niekoľko úsmevných aj vážnych udalostí (káuz). Niektoré z nich sme vybrali a pozreli sa na ich medializáciu.

kauzy

*Dáta neboli hlbšie pretriedené, výsledky tak majú kvantitatívny charakter.

Z vybraných káuz sa s olympiádou najviac spájalo politické pozadie a ciele stelesnené v osobe Vladimíra Putina. Média zaujal aj otvárací ceremoniál, pravdepodobne aj kvôli chybe pri „otváraní“ piateho olympijského kruhu. Častou témou bolo tiež neobvykle teplé počasie v dejisku hier. Zaujímavý počet príspevkov dosiahli otázky práv LGBT osôb v Rusku a z internetu notoricky známe zdvojené „olympijské“ toalety..

Metodika spracovania:

Skúmané obdobie bolo od začiatku olympiády v Soči 7.2.2014 do konca 23.2.2014. Analyzované médiá boli všetky celoštátne denníky a televízie, TASR, vybrané regionálne médiá a internetové portály. 

Pri analýze medializácie športov výber príspevkov podliehal kľúčovému slovu pozostávajúceho z názvu daného športu, pričom sa musel vzťahovať k olympiáde Pri analýze reprezentantov musel obsahovať ich priezvisko a vzťahovať sa k olympiáde.

Zoznam slovenských reprezentantov mimo hokeja bol získaný z tlačovej správy Slovenského olympijského výboru z 16. januára 2014. Zoznam hokejistov bol vytvorený na základe zostavy na prvý zápas s USA s pridaním brankárov, nakoľko oficiálna zostava sa pred začiatkom turnaja menila.
Poznámka: Výsledky sa môžu líšiť od tých vydaných 24.2.2014 na Facebooku stránke medan.sk. Príčinou je spresnenie metodiky.