Nové fakty v kauze Kiska a premiéra Lubyovej

Analýza diskusií za 39. týždeň vypracovaná na základe prepisov spoločnosti NEWTON Media. Jej základom je meranie času vystupujúcich.

Nová ministerka školstva Martina Lubyová (nom. SNS) navštívila v uplynulom týždni diskusnú reláciu V politike, v ktorej rečnila viac ako 26 minút. Z minulotýždňovej ponuky hostí programu Braňo Závodský Naživo sme vybrali rozhovor s Bélom Bugárom (Most-Híd).

Programová riaditeľka Aliancie Fair-play Zuzana Wienk v relácii O 5 minút 12 priniesla nové skutočnosti ku kauze prezidenta Andreja Kisku, na ktoré vzápätí reagoval premiér Robert Fico. Téma sa dostala na popredné miesta všetkých mienkotvorných denníkov. Denník N na titulnej strane uverejnil karikatúru Andreja Kisku od Shootyho, ktorá ilustruje prezidenta ako obeť vyhrážania sa. Hospodárske noviny venovali konfrontácii Fico vs. Kiska prioritný priestor – titulný článok patril práve „vojne“ dvoch najvyšších ústavných činiteľov. Denníky SME a Pravda pripísali téme menšiu vážnosť. Na titulných stranách síce kauzu zmienili, avšak len v podobe krátky odkazov na články, ktoré sa téme venovali na ďalších stranách.

Popri dôležitej výpovedi Zuzany Wienk zanikla v médiách televízna premiéra ministerky školstva Martiny Lubyovej v rámci politických diskusií. Ministerka diskutovala v televízii TA3, ktorá je spájaná  s podporou strany SNS a ktorá Lubyovú nominovala.

V minulotýždňových politických diskusiách sa nevyhli kritike ani slovenské médiá. Podľa Eduarda Chmelára si totiž neplnili svoju funkciu voči prezidentovi tak, ako by mali, a preto sa okolo neho vytvorila „aura svätosti a nedotknutosti“. Kritike podrobil médiá aj Richard Sulík v súvislosti s  návrhom bezplatných sterilizácii, keď v relácii V politike uviedol, že „niektoré médiá chytili amok a začali úplne ako zmyslov zbavené vypisovať a robiť z toho obrovské divadlo“.

Viac v interaktívnej infografike:

Údaje v grafoch sú zobrazené ako h/m/s. Súčet hodnôt nevyjadruje celú dĺžku relácie, pretože uvádzame len hostí a moderátorov, nie reportážne vstupy. Meranie času výrazne ovplyvňuje skákanie diskutérov do reči a iné ruchy.

Prečítajte si aj príspevky na demagog.sk, ktorý skúma pravdivosť výrokov v politických diskusiách.