Musíme si zvyknúť na ekonomických imigrantov, odkazujú europoslanci

Analýza diskusií za 42. týždeň vypracovaná na základe prepisov spoločnosti NEWTON Media. Jej základom je meranie času vystupujúcich.

Bývalá predsedníčka vlády Iveta Radičová navštívila v uplynulom týždni diskusnú reláciu V politike, v ktorej rečnila viac ako 32 minút. Z minulotýždňovej ponuky hostí programu Braňo Závodský Naživo sme vybrali rozhovor s Jozefom Viskupičom (OĽaNO).

Moderátor Martin Strižinec hostil vo svojej relácii podpredsedu SNS Jaroslava Pašku spolu s europoslancami Borisom Zalom a Ivanom Štefancom. Hlavnou témou diskusie bola budúcnosť EÚ, v rámci ktorej moderátor nasmeroval debatu aj na otázku migrácie. Boris Zala sa k téme vyjadril v kontexte investície v Nitrianskom kraji, ktorá má poskytnúť prácu, okrem iných, aj zahraničným robotníkom. Zdôraznil nutnosť a dôvody ich prijímania, avšak pripomenul aj dôležitosť zavedenia tzv. regulačného mechanizmu pre nastavenie presných pravidiel ekonomickej imigrácie. Podľa neho si „Slovensko bude musieť zvyknúť na to, že určitá časť pracovných síl príde aj z iných krajín“. Diskusia pokračovala otázkou podpory spolunažívania domáceho obyvateľstva a cudzincov, čo Jaroslav Paška nevidí ako úlohu štátu, ale ako úlohu zamestnávateľov. Boris Zala jednoznačne uzatvoril tému tým, že „by sa nám patrilo byť tolerantnými voči cudzincom“.

Hosťom relácie V politike na TA3 bola, okrem iných, aj bývalá predsedníčka vlády SR Iveta Radičová. Na otázku ako vníma spájanie kandidátov v župných voľbách v Banskobystrickom kraji odpovedala, že nejde o žiadnu novú politickú kultúru, ale o dôsledok chybnej politiky. „Vnímam to ako efekt a dôsledok politiky, ktorá je osobná, ktorá je konfliktná, ktorá ignorovala fakty, ktorá pridávala a dodnes pridáva živnú pôdu na rozmach extrémizmu tým, že obchádza zásadné problémy, ktorými slovenská spoločnosť žije.“

Hoci hlavnou témou relácie V politike bolo zdravotníctvo, o aktuálne široko diskutovanom dokumente „Medzi nami“, popisujúcom kontroverzné situácie v bratislavských pôrodniciach, pozvaní hostia nedebatovali.

Viac v interaktívnej infografike:

Údaje v grafoch sú zobrazené ako h/m/s. Súčet hodnôt nevyjadruje celú dĺžku relácie, pretože uvádzame len hostí a moderátorov, nie reportážne vstupy. Meranie času výrazne ovplyvňuje skákanie diskutérov do reči a iné ruchy.

Prečítajte si aj príspevky na demagog.sk, ktorý skúma pravdivosť výrokov v politických diskusiách.