Merkelová je podľa Šebeja požehnaním

Analýza diskusií za 38. týždeň vypracovaná na základe prepisov spoločnosti NEWTON Media. Jej základom je meranie času vystupujúcich.

Poslankyňa Jana Kiššová (SaS) navštívila v uplynulom týždni diskusnú reláciu V politike, v ktorej rečnila takmer 22 minút.  Z minulotýždňovej ponuky hostí programu Braňo Závodský Naživo sme vybrali rozhovor Ľubomírom Galkom (SaS).

Nemecké parlamentné voľby, často skloňované aj ako nudné, rezonovali iba v jednej z víkendových politických diskusií, a to na Jednotke v relácii O 5 minút 12. František Šebej (Most-Híd) na margo toho poznamenal, že Nemcom „tú nudu závidí“. Jej dôvod vidí v predvídateľnosti výsledkov volieb, ktoré neveštia žiadnu katastrofu, čo je podľa neho „v dnešnej Európe osviežujúce“. Vo svojej výpovedi zmienil aj ďalší dôležitý faktor, ktorý mohol ovplyvniť nemecké voľby, a to tureckú menšinu s volebným právom, ktorá je radikalizovaná proti socialistom zo strany tureckého prezidenta Erdogana a tamojších médií. Nepochybne podľa neho vidieť aj ruský vplyv. Podľa riaditeľa the Digital Society Institute v Berlíne Sandra Gayckena však žiadne zasahovanie do volieb nezaznamenali. Neradikálnu Angelu Merkelovú Šebej označil za „požehnanie“ či za „hlas rozumu“ z pohľadu medzinárodného kontextu.

Richard Sulík (SaS) si neodpustil ironickú poznámku adresovanú Františkovi Šebejovi, keď podotkol, že ak by nemecká kancelárka bývala v byte daňového podvodníka, tiež by tam žiadnu nudu nemali. Ruských Nemcov na rozdiel od Šebeja nevníma ako dôležitý faktor, no v prípade nemeckých Turkov pripúšťa možnosť, že o štyri roky môžu mať pokojne aj vlastnú politickú stranu, čo môže výrazne zmeniť pomery na politickej scéne.

Štátny tajomník Ivan Korčok a Richard Sulík videli dôvody „nudných volieb“ aj v ekonomickej prosperite Nemecka, čím diskusiu nasmerovali k euru a eurovalu. V tejto téme sa však opäť nezhodli, keďže Korčok vidí za úspechom Nemecka a prežitia eura aj euroval, zatiaľ čo Sulík o ňom hovorí ako o „oddiaľovaní skutočných riešení“.

Moderátor Martin Strižinec tiež v úvode diskusie pripomenul Medzinárodný deň nepočujúcich, celá relácia bola preto tlmočená do slovenského posunkového jazyka. Diskutujúci však na túto skutočnosť očividne „pozabudli“, nakoľko sa začali vzájomne prerušovať. Tu už prebral iniciatívu moderátor a politikom musel prízvukovať svoje úvodné slová.

Pozrite si grafy za každú reláciu:

Údaje v grafoch sú zobrazené ako h/m/s. Súčet hodnôt nevyjadruje celú dĺžku relácie, pretože uvádzame len hostí a moderátorov, nie reportážne vstupy. Meranie času výrazne ovplyvňuje skákanie diskutérov do reči a iné ruchy.

Prečítajte si aj príspevky na demagog.sk, ktorý skúma pravdivosť výrokov v politických diskusiách.