Firma týždňa: Mediálny obraz vstupu Penty na mediálny trh

Firmou 36. týždňa sa stala investičná skupina Penta Investments, s.r.o., ktorá prevzala vydavateľstvá Spoločnosť 7 plus, a.s. a Trend Holding spol. s.r.o prostredníctvom V 3 Media Holdings. Informáciu v utorok priniesol portál omediach.com. V rovnaký deň tiež bývalý minister vnútra Daniel Lipšic obvinil skupinu a jedného z jej partnerov Jaroslava Haščáka, že stoja za policajným vyšetrovaním jeho spolupracovníkov na ministerstve pre nákup odpočúvacieho zariadenia.

penta_logo
logo Penta Investments, s.r.o.

Celkovo za tento týždeň zaznamenala spoločnosť 68 príspevkov, pozrite si vývoj medializácie podľa dní:

Graf-3.2

Pozn.: Mediálny vplyv je dosah medializácie spolu vo všetkých médiách na populáciu SR staršiu ako 14 rokov, udáva sa v Gross Rating Points. V grafe hore je označený červenou.

Počas týždňa mediálny vplyv korešpondoval s počtom príspevkov. Výnimkou je 30. august, kedy sa vyskytol jeden príspevok v spravodajstve TV Markíza o 19:00, ktoré má najvyšší dosah zo všetkých médií. Počas dvoch dní (3. a 4. septembra) dosiahol mediálny vplyv viac ako 50 GRP, čo predstavuje dosah na viac ako polovicu populácie SR nad 14 rokov (2 350 000 ľudí).

Pozrite si graf medializácie podľa tematickej štruktúry:

Graf-4
Spoločnosť sa okrem vstupu na mediálny trhu a výrokov Daniela Lipšica tiež spomínala v súvislosti so zdravotníctvom, v ktorom podniká. Konkrétne šlo o kúpu nemocníc v Kežmarku a Michalovciach a poplatky za vyšetrenie na klinike v Nitre (príspevok na TV Markíza, 2.9.2014).

Medializácia spoločnosti bola približne na tretiny pozitívna, neutrálna a ambivalentná (sporná).

Graf-1

Pri rozdelení podľa tematických okruhov vidieť, že vstup na mediálny trh sa medializoval prevažne pozitívne, vyhodnotili sme tak príspevky, ktoré poskytli veľký priestor na vyjadrenia spoločnosti a neobsahovali kritiku. Niektoré médiá (SME, Pravda, Správy RTVS) poskytli priestor analytikom, ktorí vyjadrili pochybnosti, že nadobudnuté vydavateľstvá budú prinášať objektívne informácie, tieto príspevky boli vyhodnotené ako ambivalentné (viď vyjadrenia nižšie).

Ambivalentná je tiež väčšina príspevkov o obvineniach Daniela Lipšica, pretože obsahujú jeho kritické výroky a zároveň vyvažujúce vyjadrenie hovorcu Martina Danka, príspevky bez vyvažujúceho vyjadrenia boli hodnotené negatívne.

Kto, čo povedal o spoločnosti:

Vstup Penta Investments na mediálny trh:

Branislav Ondrášik, mediálny odborník (Správy RTVS o 19:00):

 „Ťažko predpovedať, ako sa to teraz bude vyvíjať, či to bude mať vplyv na obsah alebo na tieto médiá vo všeobecnosti. Máme však skúsenosti zo zahraničia, ktoré nám ukazujú, že nie vždy to bol závan nejakého slobodného ducha, keď k takejto zmene došlo.“ (…) „Myslím si, že väčšina redaktorov bude vyčkávať na to, ako sa tí noví majitelia, to nové vlastníctvo prejaví a podľa toho sa zariadi.“

Gabriel Šipoš, Transparency International Slovensko (SME):

„Čím je menej vlastníkov a ak sú navyše veľkí podnikatelia, čo majú aj veľa iných firiem, tým horšie sa redaktorom informuje nezávislo. (…) „Je lepšie mať 7 Plus a Trend pod hocijakým vlastníkom, ako keby zbankrotovali. Aspoň o niečom budú úplne nezávisle informovať.“

Samuel Brečka, mediálny analytik, Paneurópska vysoká škola (Pravda):

„Nikto nebude vkladať peniaze do takých médií, ktoré by mali byť strážnymi psami demokracie, oni jednoducho chcú na médiách zarábať. Druhá vec je tiež, že potrebujú hlasné trúby pre svoje podnikateľské záujmy.“ (…) „Penta si môže začať kryť svoje kroky, ktoré robí. Napríklad, že sa nezačnú objavovať seriózne kritiky na kroky v oblasti zdravotníctva,“

Graf-2

Obvinenia Daniela Lipšica, že Penta Investments stojí za policajným vyšetrovaním jeho kolegov:

Daniel Lipšic, predseda NOVA:

„Finančnú skupinu Penta sme začali vyšetrovať v kauze Gorila. Od tej doby už na mňa a mojich kolegov skúšali hocičo. Podvrhnuté spravodajské dokumenty, podvrhnuté esemesky, čokoľvek, čo mohlo zdiskreditovať mňa alebo mojich blízkych. Teraz skúšajú toto.“ (…) „Ako minister vnútra som sa pred štyrmi rokmi rozhodol, že na Slovensku musíme skoncovať s nelegálnymi odposluchmi, s kšeftovaním s nelegálnymi odposluchmi a s biznisom, ktorý z toho majú vplyvné skupiny a zločinecké skupiny.“ (…) „Jednou z finančných skupín, ktorá najviac profitovala na tomto starom systéme, bola finančná skupina Penta.“

Graf-5

Ak máte záujem o podobné analýzy obráťte sa na Obchodné oddelenie spoločnosti NEWTON Media.