„Mečiar ukradol zopár podnikov, Dzurinda budúcnosť,“ citoval Hrnko syna

Analýza diskusií za 46. týždeň vypracovaná na základe prepisov spoločnosti NEWTON Media. Jej základom je meranie času vystupujúcich.

V uplynulom týždni navštívil diskusnú reláciu V politike Andrej Danko (SNS), ktorý bez politického oponenta rečnil takmer 34 minút.  Z ponuky hostí programu Braňo Závodský Naživo sme vybrali rozhovor s Jánom Hoľkom (SNS).

Predstavitelia koalície sa v nedeľnej relácií O 5 minút 12 nezhodli s predstaviteľmi opozície v téme hodnotenia ponovembrového vývoja slovenskej spoločnosti. Krídlo rečníkov zložené z politikov Ján Budaj (OĽaNO-NOVA) a Peter Osuský (SaS) ostro kritizovalo zapojenie bývalých komunistických politikov do spoločenských procesov po roku 1989. Ako hlavný problém súčasnosti označili nedostatočné ocenenie pracovitých a slušných ľudí, ktorí podľa ich mienky neveria, že ich práca a bezúhonnosť privedú k finančnému a spoločenskému uznaniu.

Anton Hrnko (SNS) kontroval vyjadreniami, ktorými sa snažil relativizovať vyhranené komentáre opozície. Neustále tak vracal debatu do nekonštruktívnej polohy. Viditeľné to bolo napríklad pri jeho odpovedi na moderátorovu otázku ohľadom nosnej idey na smerovanie slovenskej spoločnosti: „Ak sa medzi nás posadí človek odsúdený, potrestaný a ostatým ľudom to neprekáža, kam sme sa to dopracovali? Neexistuje tu morálka, lebo to morálne odsúdenie v spoločnosti bolo kedysi omnoho viac ako trestnoprávne. To je ten problém.“ Príčiny alebo riešenie takéhoto stavu ale nepomenoval.

Podobne postupoval aj pri komentovaní Budajovho príspevku o oligarchizácii slovenskej politiky. Citovaním svojho syna kritizoval politiku vlád rokov 1998 až 2006 a vyhol sa tak načrtnutiu riešenia: „Mečiar možno ukradol ten alebo onen podnik, ale Dzurinda s Miklošom nám ukradli budúcnosť.“

Takýmto spôsobom zľahčoval zodpovednosť súčasných vládnych strán na ponovembrovom stave našej republiky. Zástupcovia koalície sa tak v debate len obraňovali a relativizovali tvrdenia o negatívnom vývoji Slovenska a zhodu s predstaviteľmi opozície v žiadnej oblasti nenašli.

Viac v interaktívnej infografike:

Údaje v grafoch sú zobrazené ako h/m/s. Súčet hodnôt nevyjadruje celú dĺžku relácie, pretože uvádzame len hostí a moderátorov, nie reportážne vstupy. Meranie času výrazne ovplyvňuje skákanie diskutérov do reči a iné ruchy.

Prečítajte si aj príspevky na demagog.sk, ktorý skúma pravdivosť výrokov v politických diskusiách.