I. Matovič: „Chcem mať v ringu partnera, ktorý je po zdravotnej stránke fit“

Analýza diskusií za 15. týždeň vypracovaná na základe prepisov spoločnosti NEWTON Media. Jej základom je meranie času vystupujúcich.

Novozvolený predseda vlády SR a podpredseda strany Smer-SD Peter Pellegrini navštívil v uplynulom týždni reláciu V politike, v ktorej rečnil takmer 40 minút. Z minulotýždňovej ponuky hostí programu Braňo Závodský Naživo sme vybrali rozhovor s predsedom strany OĽaNO Igorom Matovičom.

Témou politických diskusií 15. týždňa boli domáca politika v podaní novej vlády Petra Pellegriniho a jej návrhy na riešenie aktuálnych problémov, ako aj otázky zahraničnej politiky, týkajúce sa najmä útokov na Sýriu. Práve tým patril úvod relácie Sobotné dialógy a o deň neskôr im RTVS venovala celých 60 minút v diskusii O 5 minút 12.

Z každodenných relácií na Rádiu Expres sme sa zamerali na rozhovor s Igorom Matovičom (OĽaNO), ktorý minulý týždeň medializoval informácie o tom, že manželka ministra spravodlivosti Tomáša Druckera získala v Špačinciach pri Trnave pozemky za podozrivo nízke ceny. Igor Matovič prijal pozvanie, aby o téme diskutoval s moderátorom Braňom Dobšinským.

Hneď v úvode relácie zaznelo ospravedlnenie z úst Igora Matoviča za meškanie, na ktoré nadviazal aj moderátor a pokarhal ho slovami, aby sa to viac neopakovalo, lebo aj relácia má svoju štruktúru a pravidlá. Ako príklad dochvíľnosti spomenul samotného prezidenta SR, ktorý, keď je do diskusie pozvaný, nikdy nemešká. Po tomto úvode sa mal Igor Matovič stručne a jasne vyjadriť, prečo sa podľa neho minister vnútra Tomáš Drucker dopúšťa vážneho konfliktu záujmov hraničiaceho až s podvodmi.

Druckera obvinil, že v čase, keď bol generálnym riaditeľom Slovenskej pošty, futroval firmu Rempo, ktorej spolumajiteľkou je Klára Dvorecká. „Túto firmu zásoboval Tomáš Drucker štátnymi zákazkami, táto firma zo zákaziek získala niekoľko miliónov eur. Pritom väčšina týchto zmlúv je dodnes utajená.“ Podľa zistení mala po odchode Druckera z pošty kúpiť jeho manželka Lucia pozemky od firmy Mlynské pole, ktorej majiteľmi sú Klára Dvorecká a jej syn. Cena týchto pozemkov bola podľa Matoviča podozrivo nízka – 8,94 eur/m2.

Na otázku moderátora, či môže povedať nové informácie o údajnom pochybnom podnikaní Druckerovej manželky, ktoré pôvodne plánoval prezradiť na avizovanej tlačovej besede, avšak kvôli hospitalizácii ministra ich zrušil, odpovedal: „Samozrejme, že ich povedať nemôžem, pretože som ministrovi spravodlivosti sľúbil, že nebudem vyťahovať nové veci, nech sa najprv vylieči“. Následne dodal, že „chce mať v ringu partnera, ktorý je po zdravotnej stránke fit“.

Na konci relácie prišla na rad aj otázka, ktorá súvisela s referendom o predčasných voľbách, ktoré chce Igor Matovič zorganizovať. Podľa moderátora sa tak zaraďuje k velikánom ako Vladimír Mečiar (referendum v roku 2000 o predčasných voľbách, pozn. red.) a Róbert Fico (referendum v roku 2004 na tému skrátenia III. volebného obdobia NR SR, pozn. red). Politikovi pripomenul, že v histórii Slovenska bolo len jedno referendum úspešné a že jeho zorganizovanie stojí Slovákov 10 mil. eur.

Matovič reagoval otázkou: „O čo išlo Ficovi a Mečiarovi?“. Na to mu moderátor odpovedal bleskovo. Išlo o skrátenie volebného obdobia Mikulášovi Dzurindovi a o to ide Matovičovi aj teraz – skrátiť volebné obdobie Petrovi Pellegrinimu. Igor Matovič reagoval typickým svojským jazykom: „Ja vám to preložím do jazyka, ktorému ľudia rozumejú. Ficovi a Mečiarovi išlo o to, aby sa prasce dostali k hrantu a nám ide o to, aby sme prasce od hrantu vyhnali.

Mediálny priestor politikov si môžete pozrieť v interaktívnej infografike:

Údaje v grafoch sú zobrazené ako h/m/s. Súčet hodnôt nevyjadruje celú dĺžku relácie, pretože uvádzame len hostí a moderátorov, nie reportážne vstupy. Meranie času výrazne ovplyvňuje skákanie diskutérov do reči a iné ruchy.

Prečítajte si aj príspevky na Demagog.sk, ktorý skúma pravdivosť výrokov v politických diskusiách.