L. Nicholsonová: Kaliňák je prekážkou v tom, aby sa vražda novinára objasnila

Analýza diskusií za 9. týždeň vypracovaná na základe prepisov spoločnosti NEWTON Media. Jej základom je meranie času vystupujúcich.

Minister vnútra Robert Kaliňák navštívil uplynulý týždeň relácie Sobotné dialógy a O 5 minút 12, v ktorých rečnil takmer 41 minút. Z minulotýždňovej ponuky hostí programu Braňo Závodský Naživo sme vybrali rozhovor s predsedom strany Most-Híd Bélom Bugárom.

Po dvojtýždňovej absencii vysielania kvôli Zimným olympijským hrám sa relácia O 5 minút 12 vrátila na televízne obrazovky. V diskusii sa stretol minister vnútra Robert Kaliňák spolu s podpredsedníčkou NR SR a poslankyňou za SaS Luciou Ďuriš Nicholsonovou.

Relácia O 5 minút 12 bola venovaná téme, ktorá v uplynulých dňoch rezonuje nielen na domácej pôde, ale presiahla aj hranice Slovenska a získala si medzinárodnú pozornosť. Pozvanie do relácie venovanej vražde novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky dostal, okrem dvoch spomínaných hostí, aj predseda strany Most-Híd Béla Bugár, ktorý ho však neprijal z dôvodu prebiehajúcich vnútrostraníckych rokovaní.

Robert Kaliňák musel hneď v úvode čeliť otázke svojho odchodu z funkcie ministra vnútra. Tak, ako sa vyjadril aj pre iné médiá, zopakoval, že „považuje svoje miesto, ako aj ostatné veci, oproti dvojnásobnej úkladnej vražde, za bezvýznamné“.

Najdôležitejšie je podľa neho vyšetrenie vraždy a politické otázky odkladá na druhé miesto. Lucia Ďuriš Nicholsonová mu kontrovala, keď uviedla, že nevidí dôvod, prečo by sa obe záležitosti nemohli riešiť súčasne: „Keď Robert Kaliňák tvrdí, že je tu na to, aby vyšetril tú vraždu, tak ja mu hovorím, že vyšetrovanie tej vraždy nie je naviazané ani na funkciu ministra vnútra (…) naopak, jeho osoba je prekážkou v tom, aby sa dvojnásobná úkladná vražda objasnila nezávislým odborným tímom vyšetrovateľov.“ Viackrát spomenula, že ľudia ani politici nemajú dôveru voči Robertovi Kaliňákovi ani Tiborovi Gašparovi.

Diskusia sa v priebehu niekoľkých minút dostala k obvineniam smerujúcim z oboch strán. Minister označil správanie opozičnej strany SaS za „trápne a úbohé“ a obvinil ju, že „hyenisticky, zneužíva smrť dvoch mladých ľudí na to, aby si vybavovala svoje politické účty“. Lucia Ďuriš Nicholsonová poukázala na chyby pri vyšetrovaní, pochybnú účasť šéfa protikorupčnej jednotky na mieste činu, neskoré zaistenie podozrivých, legálnu držbu zbraní členov mafie a porušenie pravidiel pri informovaní o mieste činu. Postup polície považuje za „fatálne zlyhanie“.

V závere relácie sa napätie stupňovalo. Robert Kaliňák vytiahol vyplatenie viac ako 8 miliónov na vratke DPH Vadalovcom, talianskej organizovanej skupine z čias, keď bola Lucia Ďuriš Nicholsonová vo vláde. Poslankyňa SaS sa k tomu nevyjadrila ani po opätovnej otázke moderátora. Označila ministra za klamára a zdôrazňovala úroveň nedôvery voči vláde, premiérovi a samotnému ministrovi vnútra: „Ja sa hanbím za vás, aj za Roberta Fica“.

Vražda novinára Jána Kuciaka sa dostala do všetkých nami sledovaných diskusných relácií. V politickej relácii na TA3 diskutovali k téme sociologička Silvia Porubänová, bývalý člen Tlačovej rady Július Lörincz a súčasný člen Tlačovej rady Pavol Múdry.

Ten sa vyjadril, že „novinári urobili veľmi dobrú vec, keď sa v tejto veci spojili a začali pracovať spoločne. Politici urobili to,  čo by ani v najhorších snoch nepredpokladal –  vytĺkali politické body.“ Reagoval tak na tlačové besedy a vzájomné obviňovanie politikov, ktorí týmito krokmi zneužili túto obrovskú tragédiu na svoje politické účely. „Je to absolútne neprípustné, je neúcta k obeti takéhoto trestného činu,“ uviedol.

Stanovisko prokuratúry prezetoval na TA3 v samostatnej diskusii s moderátorom generálny prokurátor Jaroslav Čižnár, oponentom ministrovi vnútra bol v Sobotných dialógoch Milan Krajniak (Sme rodina). V relácii na Rádiu Expres hovoril na tému Braňo Závodský s novinárkou Denníka N Monikou Tódovou, ako aj ďalšími odborníkmi a politickými predstaviteľmi.

Mediálny priestor politikov si môžete pozrieť v interaktívnej infografike:

Údaje v grafoch sú zobrazené ako h/m/s. Súčet hodnôt nevyjadruje celú dĺžku relácie, pretože uvádzame len hostí a moderátorov, nie reportážne vstupy. Meranie času výrazne ovplyvňuje skákanie diskutérov do reči a iné ruchy.

Prečítajte si aj príspevky na Demagog.sk, ktorý skúma pravdivosť výrokov v politických diskusiách.