Rôzne pohľady na sankcie voči Rusku

Zaujímavou prípadovou štúdiou rôzneho mediálneho výkladu tej istej situácie je informovanie o sankciách, ktoré krajiny EÚ minulý týždeň zaviedli voči Rusku. Tie boli hlavnou témou vo štvrtok 31. júla vo všetkých troch slovenských mienkotvorných denníkoch. Pozrime sa, ako si s ňou poradili denníky SMEPravda. U oboch médií sme sledovali články na prvých troch stranách z vydania 31.7. Hlavný článok SME na tému nájdete tu a Pravdy tu.

Rusko
Ilustračný obrázok.

Dva denníky vyložili situáciu so sankciami veľmi rozdielnym spôsobom. Žiadny z nich pritom neklamal, ani nepoužil nesprávne údaje. Autori ale interpretovali situáciu podľa svojho svetonázoru resp. svetonázoru ich redakcie. Na úplne odlišné články im stačilo:

– osloviť správnych analytikov a osobnosti,
– prebrať vyjadrenie správneho ministerstva,
– zdôrazniť iné aspekty podobných údajov,
– a pridať trochu vlastného pohľadu na vec.

porovnajte si nadpisy:

SME: Reakcia Ruska nás poškodí, len ak zasiahne Nemecko

Pravda: Trestanie Putina pocítia desiatky našich firiem

čo napísali o dopade sankcií na ekonomiku:

SME: „Firmy zasiahla neistota, hoci kvalifikované odhady spätných dosahov sankcií sa zatiaľ neobjavili.“

Pravda: „Zavedenie ekonomických sankcií voči Rusku sa dotkne troch veľkých slovenských firiem a viacerých menších podnikov(…),“ povedala hovorkyňa ministerstva hospodárstva Miriam Žiaková. 

na zahraničný obchod:

SME: „Export do Ruska nie je pre naše firmy kľúčový, putujú tam len 4 percentá tovarov.“

„(…)tri štvrtiny týchto firiem (nemeckých pozn.) hovoria, že obchod s Ruskom tvorí na ich tržbách menej ako 20 percent. „Je teda predpoklad, že by sa s tým firmy dokázali vyrovnať,“ hovorí analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.“

Pravda: „Najväčšie riziko vidím v sekundárnom dopade sankcií. Slovenské firmy totiž dodávajú výrobky pre francúzske, nemecké, talianske či iné západné firmy (…),“ uviedol Peter Mihók, predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory.“

na automobilky:

SME: „Kia vyvezie ročne do Ruska asi pätinu svojej produkcie áut. Tvrdí, že zatiaľ znížený dopyt po autách necíti.“

Pravda: „Export automobilov z Európskej únie do Ruska tak určite klesne,“ odhadol Sergej Šuchlin, prezident Rusko– európskej obchodnej komory.“

na armádu:

SME: „Sankcie nebudú mať vplyv na akcieschopnosť slovenských ozbrojených síl(…),“ odpísalo ministerstvo zahraničia.“

Pravda: „Podľa informácií denníka Pravda sú jednou z ohrozených firiem Letecké opravovne Trenčín. (…) „právnici teraz preverujú, či sankcie na embargo vojenského materiálu platia aj na dodatky k takýmto dlhoročným zmluvám,“ uviedol vysokopostavený zdroj z armády.“

a o prognózach analytikov:

SME: „O: Do akej miery dokážeme v súčasnosti predpovedať dosahy sankcií proti Rusku na európsku ekonomiku? 

Analytik a komentátor Respektu Jan Macháček: „Nielen podľa môjho názoru ich odhadovať nedokážeme.

Pravda: „Rusko stratí v tomto roku 23 miliárd eur a v budúcom 75 miliárd. Členské štáty únie prídu v aktuálnom roku o 40 miliárd a v nasledujúcom o 50 miliárd,“ citoval server EUobserver nemenovaného diplomata, ktorý je oboznámený s dolaďovaným obsahom sankcií.

rôzne štatistiky:

SME použilo mapu EÚ, ktorá ukazuje percentuálny podiel obchodu s Ruskom na zahraničnom obchode jednotlivých krajín. Výsledné hodnoty môžu pôsobiť ako relatívne nízke (napr. Slovensko 6,8  %, Nemecko 3,7%). Obrat zahraničného obchodu s Ruskom (vývoz a dovoz) uvádza SME podľa údajov Tatra Banky a Unicredit Banky za rok 2013 dohromady 8,6 miliardy eur.

Pravda využíva údaje ruských colných úradov, ktoré obchodný obrat vyhodnotili na 9,88 miliardy eur za rok 2012. Informuje, že Rusko je tretím najväčším obchodným partnerom Slovenska, čo sedí aj podľa údajov Štatistického úradu SR. Pravda informáciu chybne zaradila do údajov o vývoze, kde je Rusko až na 8. mieste. Tretí najvyšší je celkový obrat zahraničného obchodu teda vývoz aj dovoz dohromady.

Pozn.: Štatistický úrad SR udáva za rok 2012 celkový objem zahraničného obchodu SR s Ruskom 8,54 miliárd eur. Za rok 2013 ešte nie sú dostupné kompletné údaje.

Poznámka na záver: Pri výbere citátov sme sa snažili postupovať tak, aby neboli vytrhnuté z kontextu.