J. Rajtár: Odvolanie Kaliňáka je nevyhnutné, ak chceme právny štát

Analýza diskusií za 49. týždeň vypracovaná na základe prepisov spoločnosti NEWTON Media. Jej základom je meranie času vystupujúcich.

Minister financií Peter Kažimír navštívil v uplynulom týždni diskusné relácie Sobotné dialógy a V politike, v ktorých rečnil viac ako 60 minút. Z minulotýždňovej ponuky hostí programu Braňo Závodský Naživo sme vybrali rozhovor s Richardom Sulíkom (SaS).

Politiku minulého týždňa zasiahli najmä tri témy: odvolávanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka, zmeny vo vedení najsilnejšej vládnej strany Smer-SD a rokovanie parlamentu o návrhu štátneho rozpočtu na rok 2018. O témach podrobnejšie diskutovali hostia v nami sledovaných diskusných reláciách.

Hoci tretie odvolávania ministra Kaliňáka sa opätovne skončilo fiaskom, mediálny „úspech“, paradoxne, zvýšila vulgárnosť v parlamente, keď viacerí poslanci častovali ministra emocionálnymi prívlastkami. Poslanec Jozef Rajtár (SaS) jeho pôsobenie na pozícii ministra charakterizoval slovami „sedí tam ako žaba na prameni“, Igor Matovič (OĽaNO-NOVA) sa priznal, že kvôli súčasnému ministrovi vnútra vstúpil do politiky, lebo „v čase, keď sa rozhodoval, tak tam vládol triumvirát zlodejov, Fico, Mečiar a Slota.“ Reakciu priostril slovami „Mečiar a Slota sú už, našťastie, z kola von a Ty dopadneš rovnako.“ Silné emócie vládli ale aj na strane koalície, keď Erik Tomáš (Smer-SD) opätoval útok smerom na Igora Matoviča a nazval ho „atrapou politika a šašom, ktorý sa aj za búrky usmieva v presvedčení, že ho fotografujú.“ 

Minister Kaliňák dostal priestor v relácii O päť minút 12, kde mal možnosť obhajovať svoje doterajšie činy v konfrontácii s Jozefom Rajtárom (SaS). Na otázku moderátora Martina Strižinca, či si myslí, že je pre stranu prínosom alebo príťažou, odpovedal, že „každý politik pristupuje ku svojmu mandátu vždy čo najzodpovednejším spôsobom a on to robí od začiatku, odkedy je v politike.“ Na margo narastúcej vulgárnosti uviedol, že ju do parlamentu dostala SaS v roku 2010, keď si na kandidátku pridala Igora Matoviča.

Či však tretie odvolávanie ministra vnútra bolo potrebné, zdôvodnil Jozef Rajtár (SaS) slovami, že „odvolanie Róberta Kaliňáka je absolútne nevyhnutným predpokladom na to, aby sa Slovensko stalo právnym a spravodlivým štátom, kde sa ľudia nebudú báť, dočkajú sa spravodlivosti a s dôverou sa obrátia na políciu a súdy.“

Podstatne pokojnejšie prebehli debaty k ďalším dvom politickým témam. R. Raši sa v relácii V politike na TA3 vyjadril, že ako nový podpredseda strany Smer-SD (funkciu získal po odstúpení Mareka Maďariča, pozn. red.) a zároveň stále ostávajúci primátor Košíc, chce byť „spojítkom“ medzi regiónmi a vedením strany. Minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) obhajoval pred Eugenom Jurzycom (SaS) návrh štátneho rozpočtu na rok 2018. Obaja politici diskutovali počas uplynulého víkendu spolu dvakrát – v reláciách Sobotné dialógyV politike.

Viac v interaktívnej infografike:

Údaje v grafoch sú zobrazené ako h/m/s. Súčet hodnôt nevyjadruje celú dĺžku relácie, pretože uvádzame len hostí a moderátorov, nie reportážne vstupy. Meranie času výrazne ovplyvňuje skákanie diskutérov do reči a iné ruchy.

Prečítajte si aj príspevky na Demagog.sk, ktorý skúma pravdivosť výrokov v politických diskusiách.