„Gina 90-tych rokov“ vypustil podľa Viskupiča premiér Fico

Analýza diskusií za 37. týždeň vypracovaná na základe prepisov spoločnosti NEWTON Media. Jej základom je meranie času vystupujúcich.

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nom. Smer-SD) navštívil v uplynulom týždni diskusnú reláciu O 5 minút 12, v ktorej rečnil takmer 34 minút. Z minulotýždňovej ponuky hostí programu Braňo Závodský Naživo sme vybrali rozhovor s novou ministerkou školstva Martinou Lubyovou (nom. SNS).

O úniku utajovaných informácií, ktorým je aktuálne poznačený prezident SR Andrej Kiska, sa v minulom týždni diskutovalo iba v relácii V politike. Po celý čas diskusie mohli byť diváci svedkom niekoľkých prestreliek medzi koaličnými a opozičnými poslancami, ktorí na seba vytiahli viaceré kauzy – napr. Igora Matoviča a jeho nahrávanie politických kolegov, otváranie listov poslancov, kauzu Rybanič, nahliadanie do zdravotnej dokumentácie Jozefa Viskupiča až po zverejnenie informácií z daňového spisu Igora Matoviča.

Podľa Jozefa Viskupiča začal celý problém s únikom utajovaných informácií ešte minulý rok: „Gina 90-tych rokov (označenie mafiánskych praktík, pozn. red.) vypustil premiér Fico. So zástavou SR a Európskej únie si sadol na tlačovku a urobil oznam vo verejnom záujme. Zverejnil veci z daňového spisu Igora Matoviča. S plnou štátnou paľbou a ochranou.“ Miroslav Číž zašiel ešte ďalej do minulosti a pripomenul únik nahrávky rozhovoru medzi šéfom bezpečnostnej služby Ivanom Lexom a ministrom vnútra Ľudovítom Hudekom z roku 1995. V tomto prípade však išlo o celospoločenský záujem, v prípade úniku daňových dokumentov ide pravdepodobne „iba“ o politický boj.

Jozef Viskupič pokračoval ostrými vyjadreniami aj ďalej: „Robert Fico vo februári 2016 zneužil právomoc ako premiér, dostal sa k informáciám, ktoré priamo spadajú pod jeho ministra Kažimíra a zneužil ich proti svojmu politickému oponentovi.“

Natália Blahová a Miroslav Číž uzatvorili tému s tým, že je potrebná ešte ďalšia diskusia k riešeniu úniku utajovaných skutočností a je k nej potrebné pristupovať citlivo vzhľadom na špecifiká, ktorých sa daný únik týka.

Pozrite si grafy za každú reláciu:

Prečítajte si aj príspevky na demagog.sk, ktorý skúma pravdivosť výrokov v politických diskusiách.