G. Gál: Dotlačili sme silný Smer-SD k tomu, aby odišiel

Analýza diskusií za 11. týždeň vypracovaná na základe prepisov spoločnosti NEWTON Media. Jej základom je meranie času vystupujúcich.

Šéf poslaneckého klubu Most-Híd a poslanec parlamentu Gábor Gál rečnil počas minulého týždňa v politických diskusiách najviac. Zúčastnil sa oboch sledovaných rozhlasových relácií – Sobotných dialógov aj debaty s Braňom  Závodským na Rádiu Expres, a diskutoval aj v televíznej debate na TA3. Dokopy v nich rečnil skoro 44 minút.

Vo všetkých minulotýždňových reláciách dominovali silné emócie, ktoré posledné týždne výrazne otriasajú slovenskou spoločnosťou a celkovým politickým vývojom. Hlavnou témou bola otázka: podarí sa novej vláde pod vedením Petra Pellegriniho vrátiť dôveru v štát?

Spomedzi predstaviteľov koalície si na politické debaty našli čas traja poslanci – spomenutý Gábor Gál, menej známy Radovan Baláž (SNS) a Ľubomír Blaha (Smer-SD).  Ani títo páni a ani ich kolegovia však neprijali pozvanie do relácie O 5 minút 12, v ktorej chcel diskutovať moderátor Martin Strižinec so zástupcami všetkých parlamentných strán.

Ich absenciu reprezentovali v štúdiu RTVS tri prázdne stoličky. Debata teda prebiehala bez koalície a možno povedať, že opoziční poslanci využili tento priestor dostatočne na to, aby svojich politických súperov obvinili zo strachu a nezodpovednosti voči vlastnej krajine.

Most-Híd, podľa vlastného stanoviska, odmietol účasť kvôli pozvanému zástupcovi extrémistickej strany Kotleba – Ľudová strana naše Slovensko. Naproti tomu ale podpredseda klubu Gábor Gál odvádzal defenzívnu prácu vo všetkých ostatných sledovaných reláciách. Obhajoval výsledok rokovania Republikovej rady strany, jeho interpretáciu médiami a rozhodnutie vymeniť ministra vnútra a predsedu vlády prezentoval ako „úspešný výsledok snaženia vlastného subjektu a odpoveď na požiadavky ulice.“ „My sme dosiahli to, že trojnásobný predseda vlády, a to tu ešte nebolo, takto odišiel. Vedeli sme dotlačiť silný Smer-SD k tomu, aby odišiel,“ uviedol v debate na Rádiu Expres.

Možný budúci minister spravodlivosti v niektorých prípadoch na opozíciu zaútočil. Využil k tomu ich veľké snaženie po predčasných voľbách, ktoré podľa neho opozícia potrebuje, aby sa vyhla zlému výsledku v riadnych parlamentných voľbách. V relácii na TA3 povedal: „Igor Matovič sa bojí volieb v riadnom čase, lebo Progresívne Slovensko, strana Beblavého, budú narastať a to je problém aj pre SaS. Tieto strany do júla-septembra možno nezískajú dostatok hlasov, ale do roku 2020 môžu, a to je pre opozíciu zásadný problém.“

Koaličná strana tak verejne priznala, aký politický vývoj v krajine v dlhodobom horizonte očakáva. Nie je vylúčené ani to, že strane Most-Híd by tento scenár vyhovoval viac ako súčasná konštelácia strán. V nej má totiž problémy nielen so Smerom-SD a SNS v koalícii, ale aj s opozíciou, ktorú podľa slov predsedu Bélu Bugára nepovažuje za serióznych partnerov na diskusiu.

Mediálny priestor politikov si môžete pozrieť v interaktívnej infografike:

Údaje v grafoch sú zobrazené ako h/m/s. Súčet hodnôt nevyjadruje celú dĺžku relácie, pretože uvádzame len hostí a moderátorov, nie reportážne vstupy. Meranie času výrazne ovplyvňuje skákanie diskutérov do reči a iné ruchy.

Prečítajte si aj príspevky na Demagog.sk, ktorý skúma pravdivosť výrokov v politických diskusiách.