Firma týždňa – Úľavy pre Duslo a EK

Analýza vybranej spoločnosti alebo značky, ktorá v tomto týždni zaznamenala zvýšenú medializáciu. Je vypracovaná na základe mediálneho archívu spoločnosti NEWTON Media.

Prvou firmou týždňa roka 2015 a firmou 2. týždňa sa stala spoločnosť Duslo, a.s. Tento týždeň Európska komisia schválila udelenie 58-miliónovej daňovej úľavy spoločnosti od vlády SR. Opatrenie, ktoré schválila vláda v júli 2014, bolo vtedy kritizované opozíciou, novinármi aj mimovládnym sektorom. Témou sme sa už zaoberali vo firme 29. týždňa 2014, ktorou bolo tiež Duslo.

reference-duslo
Logo Duslo, a.s.

Celkovo sme o spoločnosti Duslo, a.s. zaznamenali 56 príspevkov. Pozrite si podrobnejšie výsledky našej analýzy a prehľad vyjadrení k téme:

medan.sk_FT_2_2015-1.1

medan.sk_FT_2_2015-2.1

medan.sk_FT_2_2015-4.1

medan.sk_FT_2_2015-3.1

Prehľad kritiky daňovej úľavy v médiách:

Kritické vyjadrenia o opatrení obsahovalo 11 z 30 príspevkov. V deviatich prípadoch šlo o zmienky o kritike europoslancov Ivana Štefanca (SDKÚ-DS) a Richarda Sulíka (SaS) alebo ich priamu citáciu (napr. SME, Pravda, Rádio Lumen, Rádio Expres), v komentári na sme.sk kritizoval opatrenia Peter Schutz.

Richard Sulík (SaS), Rádio Expres, 7.1.2014: „Schválenú daňovú úľavu považujeme za pľuvanec do tváre všetkým daňovníkom tohto štátu.“

Peter Schutz, sme.sk, 8.1.2014:Európska komisia odsúhlasila štátnu pomoc pre Duslo Šaľa. Päťdesiatosem miliónov eur je rekordný stimul-jackpot, aký na Slovensku padol. A že ho vyhral oligarcha, u ktorého šéf rezortu Pavlis kedysi zarábal, malo komisiu varovať už z etických dôvodov.“

.

Najkomplexnejšie tému spracovalo spravodajstvo RTVS v reportáži Anny Tkáčovej, prinášame úryvok:

Anna Tkáčová, Správy RTVS o 19:00, 7.1.2014: „Podľa nového zákona už štátnu pomoc pre veľké investície nemusí odobrovať vláda, ale stačí na to podpis ministra hospodárstva. Babišova chemička je prvá, pri ktorej sa kabinet riadil novými pravidlami. Miliardár a český minister financií podnikal do roku 2013 aj so súčasným ministrom hospodárstva Pavlom Pavlisom. Obaja tvrdia, že rokovania sa začali ešte počas ministrovania Tomáša Malatinského. Pavol Pavlis bol v tom čase štátny tajomník.“ (Celá reportáž je tu (začína od 00:58).)

Ak máte záujem o podobné analýzy, obráťte sa na Obchodné oddelenie spoločnosti NEWTON Media.