Firma týždňa: Tesco a jeho nový riaditeľ

Analýza vybranej spoločnosti alebo značky, ktorá v tomto týždni zaznamenala zvýšenú medializáciu. Je vypracovaná na základe mediálneho archívu spoločnosti NEWTON Media.

Copy of tesco
Tesco Stores SR, a.s.

Firmou 30. týždňa sa stala medzinárodná maloobchodná sieť Tesco. Vďačí za to správe z 21.júla, že končí jej doterajší CEO Philip Clarke a nahradí ho prvý riaditeľ, ktorý nepochádza zo spoločnosti, Dave Lewis zo spoločnosti Unilever. Pozreli sme sa tiež na ďalšie témy, s ktorými sa spoločnosť spája. Celkovo sme za sledované obdobie (19.7. – 25.7.2014) zaznamenali o spoločnosti Tesco 38 príspevkov v slovenských médiách. Pozrite si graf medializácie podľa tém:

Graf-2

Téma odstúpenia riaditeľa je na druhom mieste s deviatimi príspevkami. Písali o nej aktuality.sk, etrend.sk, finance.sk (2x), sme.sk , hnonline.sk, Hospodárske noviny, Pravda a Trend. Správu vydali médiá s vysokou čítanosťou a napriek relatívne malému počtu príspevkov mala teda dobrý mediálny dosah. Nedostala sa do televízneho alebo rozhlasového spravodajstva.Graf-3

Produkty a ceny Tesca

Zaujímavý je článok Veroniky Folentovej, ktorý vyšiel na webe aj v tlačenom vydaní SME s názvom „Donášku potravín robí Tesco, iné reťazce ju nechcú“. V tlačenom vydaní sa naň vyskytla upútavka aj na titulke.

Z produktov sa v neutrálnom kontexte spomínali hydinové špekáčiky Tesco v článku SME z 19.7. o povolení užívania hydinového separátu v špekáčikoch.

Báječná žena v porovnaní jablkových bionápojov (s. 44) využila ceny Tesca a predajní Astevia a DM. Časopis neuvádza, ktorá cena je z akej predajne. V inom článku (s. 38) porovnáva ceny 100% ovocných štiav v predajniach Tesco, Terno, Carrefour, Billa a Kaufland. Džúsy Tesco vyšli z porovnania ako druhé najdrahšie. Najlacnejšie vyšli džúsy z Kauflandu.

Mojdom.zoznam.sk 21.7. spomenul rady bazénovej chémie Azuro a Aquamar, „ktoré je možné kúpiť v Mountfielde, či v reťazcoch ako sú napríklad Kaufland alebo Tesco.“

Tesco mobile

Portál mobilmania.azet.sk 22.7. vyhlásil 5 najlepších ponúk mobilných operátorov. V zozname sa na štvrtom mieste nachádzajú aj ponuky Tesco Mobile.

Štátne kontroly a pokuty

Bratislavskenoviny.sk 19.7. informovali, že „inšpektori Slovenskej obchodnej inšpekcie pri kontrole pobočky Tesco Expres na Košickej ulici 25. februára 2014 zistili, že na etikete vákuovo baleného bravčového pleca bez kosti je uvedená cena 2,99 eur/kg, ale účtovali tu zaň 4,49 eur/kg. Za predraženie výrobku uložili inšpektori spoločnosti Tesco Stores SR, a.s., pokutu 1000 eur.“Graf-1

Ak máte záujem o podobné analýzy obráťte sa na Obchodné oddelenie spoločnosti NEWTON Media.

Do analyzovaných médií nebolo zahrnuté tlačové agentúry.