Firma týždňa: Hľadanie domova pre španielske zlievarne

Analýza vybranej spoločnosti alebo značky, ktorá v tomto týždni zaznamenala zvýšenú medializáciu. Je vypracovaná na základe mediálneho archívu spoločnosti NEWTON Media.

Firmou 34. týždňa sa stala španielska hutnícka spoločnosť Funderia Condals, SA resp. jej slovenská dcéra SKC Foundry, s.r.o. Tá 17.8. oznámila, že plánuje v lokalite priemyselného parku Petrovany pri Prešove vybudovať zlievarenskú výrobu v hodnote 20 miliónov eur. Jej zámer však nečakane zmarili poslanci obce, ktorí odmietli predaj pozemkov na výstavbu. Pôvodne ho pritom jednomyseľne podporili.

Celkovo sme o spoločnosti v sledovanom týždni (16.8. – 22.8.2014) zaznamenali 32 príspevkov.

Pozrite si graf vývoja medializácie spoločnosti:Graf-1.1Pozn.: v grafe je zobrazený aj mediálny vplyv príspevkov (v jednotkách Gross Rating Points), ktorý udáva dosah príspevkov na populáciu SR staršiu ako 14 rokov.

Medializácia Funderia Condals a SKC Foundy:Graf-3

Pozn.: príspevky, kde sa nespomína ani jedna zo spoločnosti boli identifikované podľa kľúčového slova Petrovany.

Kto, čo povedal – vybrané citáty:

Proti zlievárni je malé percento ľudí, ale tí robia čoraz viac hluku a vytvárajú nečisté tlaky. Obecné zastupiteľstvo pod vplyvom týchto tlakov zmenilo rozhodnutie o predaji pozemkov, aby nemuseli čeliť ohováraniu a šíreniu poloprávd aj na ich adresu.“ – stanovisko Funderia Condalis, (TA3)

„Rešpektujem vôľu poslancov, čiže uznesenie, ktoré bolo na zastupiteľstve odsúhlasené podpíšem.“starosta Petrovian Ján Lenko (nez.), (TA3)

Jedným z dôvodov nesúhlasu je nezrovnalosť medzi štúdiou, ktorá posudzuje vplyvy na životné prostredie, a pôvodnými sľubmi firmy. Kritické podľa neho malo byť najmä šrotovisko, ktoré sa pôvodne nemalo v areáli zlievarne vôbec nachádzať. Štúdia však ukázala opak. Peter Vaščák, poslanec ObZ Petrovany (KDH), (parafrázovaný v Hospodárske noviny)

Zástupcovia spoločnosti podľa informácií ministerstva osobne navštívili a analyzovali alternatívne lokality. „Budeme naďalej vyvíjať úsilie v hľadaní vhodnej lokality, aby sa udržala investícia, ktorá vytvorí nové pracovné miesta,“Ministerstvo hospodárstva SR, (Hospodárske noviny)

Španielom už ponúkli viaceré lokality blízkosti mesta, kde pozemky vlastnia súkromníci. „Verím, že firma na východe Slovenska ostane.“ Pavel Hagyari , primátor Prešova (nez.), (Hospodárske noviny)

Podľa koordinátora klimatickej a energetickej kampane Greenpeace Slovensko Pavla Širokého zlievarne sú náročné na spotrebu energií, v tomto prípade elektrickej energie a zemného plynu. Hovorí preto, že vplyv novej fabriky na životné prostredie a zdravie ľudí nebude zanedbateľný. (parafrázovaný v Hospodárske noviny)Graf-2

Ak máte záujem o podobné analýzy obráťte sa na Obchodné oddelenie spoločnosti NEWTON Media.