Firma týždňa: Elektromobily Tesla

Analýza vybranej spoločnosti alebo značky, ktorá v tomto týždni zaznamenala zvýšenú medializáciu. Je vypracovaná na základe mediálneho archívu spoločnosti NEWTON Media.

Tesla_Motors_logo.svg
Logo Tesla Motors

Firmou 28. týždňa sa stala spoločnosť, ktorej meno je na Slovensku dobre známe – Tesla Motors. S česko-slovenským výrobcom elektroniky táto nemá nič spoločné. Ide o kalifornskú automobilku ktorá je považovaná za svetovú jednotku vo vývoji elektromobilov (viac v angličtine napr. tutu alebo tu). Za posledný mesiac sa Tesla Motors do slovenských médií dostala v súvislosti s viacerými témami. 12. júna informovali, že bezplatne poskytne svoje patenty na elektromobily. 3. júla sme sa dozvedeli, že zakladateľ spoločnosti Elon Musk vďaka tomuto kroku zarobil 1,2 miliardy dolárov. Medzi kurióznejšie správy patrí spor o ochrannú známku Tesla v Číne. Pozrime sa ale čo o nej hovoria grafy:

Graf3

Počas sledovaného obdobia prevládali korporátne témy s 58 % príspevkov. Do skupiny sme zaradili informácie o zverejnení patentov, spore o ochrannú značku v Číne, zmienky o spoločnosti v článkoch o Elonovi Muskovi (celkovo bol medializovaný 25-krát) a pod. Produktové témy získali slušných 42 % príspevkov vzhľadom na to, že modely Tesla Motors sa nepredávajú v SR. Sem sme zaradili rôzne informácie o elektromobiloch spoločnosti ako aj príspevky o nových technológiách a inováciách (napr. pripravované obojživelné auto).

Graf1

Podrobnejšie zobrazenie tematického rozdelenia príspevkov:

Graf2

Jediný v súčasnosti predávaný model spoločnosti je sedan Tesla Model S, ktorý zaznamenal najväčšiu medializáciu. Na druhom mieste je chystaný crossover Tesla Model X. Zaznamenali sme aj dva príspevky o športovom modeli Roadster, ktorý už nie je vo výrobe.

Graf4

Ak máte záujem o podobné analýzy obráťte sa na Obchodné oddelenie spoločnosti NEWTON Media.

Do analyzovaných médií nebolo zahrnuté tlačové agentúry.