Firma týždňa: Druhý pilier a poisťovne

Krátka analýza vybranej spoločnosti alebo značky, ktorá v tomto týždni zaznamenala zvýšenú medializáciu. Je vypracovaná na základe mediálneho archívu spoločnosti NEWTON Media.

Firmami 3.týždňa 2015 sú poisťovne Generali Poisťovňa, a. s.Union poisťovňa, a.s. a Allianz – Slovenská poisťovňa, a. sMedializovali sa v súvislosti s výsledkami analýzy Inštitútu finančnej politiky pri Ministerstve financií vydanej 10.1.2015. Podľa IFP sú prvé dôchodky vyplácané zo starobného dôchodkového sporenia (tzv. druhého piliera) priemerne v hodnote 30 eur. V priebehu týždňa vzbudili tieto výsledky záujem médií, odborníkov, politikov a samotných poisťovní. Komentovali ich napr. riaditeľ IFP Martin Filko, riaditeľ INESS Richard Ďurana a poslanci NR SR Ivan Švejna (Most-Híd) a Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS). O téme informovala väčšina hlavných spravodajských médií napr. Správy RTVS, Televízne noviny na Markíze, SME, Pravda, Hospodárske noviny a aj web nového Denníka N, ktorý, podľa našich informácií ako prvý priniesol komplexnú reportáž o téme.

Medializáciu životných poisťovní sme sledovali v príspevkoch, ktoré informovali o druhom pilieri a špeciálne v súvislosti s kauzou analýzy IFP. Celkovo sme o druhom pilieri v sledovanom období 10.1.-16.1.2015 zaznamenali 129 príspevkov z toho 68 sa týkalo analýzy IFP. Pozrite si vývoj medializácie témy a medializáciu životných poisťovní a dôchodkových správcovských spoločností v súvislosti s druhým pilierom.

medan.sk_FT_3_2015-3

medan.sk_FT_3_2015-2

Prehľad vyjadrení k téme analýzy IFP

medan.sk_FT_3_2015-1

Odborníci, komentátori:

Martin FILKO, riaditeľ Inštitútu finančnej politiky: „Radi by sme počuli argumenty, prečo podľa poisťovní majú byť anuity ponúkané s 30 % maržou. My sme si robili prepočty, kedy sme počítali, aký by mal byť férový, podľa nášho názoru, dôchodok z druhého piliera a prišli sme na to, že niektorí z prvých sporiteľov, ktorí odchádzajú do dôchodku, dostávajú konzistentne nižšie ponuky od poisťovní nižšie, než boli tieto naše prepočty.“ (Jednotka, 14.1.2015)

Vladimír BALÁŽ, ekonóm Prognostického ústavu SAV: „Poisťovne sa oprávnene obávajú aj rizika dlhovekosti a preto musia tie tabuľky nastaviť tak, aby pokryli aj možnosť, že ten človek sa naozaj dožije omnoho viac ako sa dožíva dnes.“ (TA3, 14.1.2015)

Radovan ĎURANA, analytik INESS: „Situácia ohľadom druhého piliera nie je stabilná a poisťovne sú pravdepodobne tiež kvôli tomu opatrné a nechcú sa zaväzovať nejakými atraktívnymi ponukami, keďže nevedia, ako bude vyzerať legislatíva za päť alebo desať rokov.“ (Markíza, 13.1.2015)

Peter SCHUTZ, komentátor: „Faktom je, že osem eur z druhého piliera – čo je minimum, ktoré niekomu vyšlo – je „dôchodok“, aký ozaj nebol v pláne.“ (…) „Potom by však mali [poisťovne] vysvetliť, akými úvahami dospeli k takým rôznym spodným hraniciam vyplácania ako 2100, 3500 a 4700 eur. Len aby sme si nemysleli, že trh s dôchodcami si bratsky rozdelili. Aby tvrdenie Inštitútu finančnej politiky, že férové výplaty by mali byť o štvrtinu vyššie, uviedli na pravú mieru.“ (SME, 15.1.2015)

Politici:

Ivan ŠVEJNA, poslanec NR SR, ekonóm (Most-Híd): „Ten zákon je zlý. Zákon núti ľudí, pokiaľ chcú sa dostať k svojim peniazom, uzavrieť životnú poistku v troch teda tých poisťovniach bez toho, aby mali možnosť čerpať si vlastné peniaze z účtu.“ (Jednotka, 14.1.2015)

Ľudovít KANÍK, poslanec NR SR (SDKÚ-DS):  „Výška ponúkaných dôchodkov od životných poisťovní Kaníka nepríjemne prekvapila. Ide podľa neho o sebecký a krátkozraký postoj životných poisťovní, ktoré hľadia len na svoj záujem maximalizovať zisk v krátkodobom horizonte. „Neuvažujú strategicky. Nastavili systém na súčasnú situáciu.““ (Webnoviny, 15.1.2015)

Peter KAŽIMÍR, minister financií (Smer-SD): „Myslím si, že pre dobré meno a fungovanie druhého piliera je velmi dôležité, aké dôchodky dostanú tí prví dôchodcovia, ktorí z druhého piliera vychádzajú. Je to otázka kredibility aj pre fungovanie systému ako celku.“ (TASR, 15.1.2015)

Predstavitelia poisťovní:

Jozefína ŽÁKOVÁ, generálna riaditeľka Slovenskej asociácie poisťovní: „Poisťovne sa držali litery zákona, ktorý prikazuje poisťovniam oceňovať tento druh záväzkov tak, aby sa tam zohľadnil aj budúci demografický vývoj a teda hodnotu záväzkov v čase a ten čas môže byť naozaj veľmi dlhý.“ (Jednotka, 14.1.2015)

Lucia MAKAYOVÁ, hovorkyňa Generali: „Najnižší možný mesačný dôchodok, ktorý bude poisťovňa vyplácať sporiteľovi doživotne, je dvanásť eur aj šesťdesiat centov, a tomuto dôchodku zodpovedá nasporená suma okolo tritisíc päťsto eur.“ (Markíza, 13.1.2015)

Judita SMATANOVÁ, hovorkyňa poisťovne Union: „Tento údaj je síce platný dnes. Poisťovne však musia zohľadniť rastúci vek dožitia, keďže sa zaväzujú vyplácať dôchodok doživotne bez ohľadu na reálne trvanie vyplácania dôchodku.“ (Hospodárske noviny, 15.1.2015)

Artur ŠURMANKIN, hovorca poisťovne Allianz: „Každým rokom sa vďaka napríklad meniacemu sa životnému štýlu, progresii v lekárskych disciplínach predlžuje priemerná dĺžka života, populácia globálne starne a oproti súčasnosti má byť do roku 2060 doba dožitia dlhšia o osem rokov.“ (TASR, 15.1.2015)

.

Metodika: Predmetom analýzy boli príspevky, ktoré obsahovali výrazy „starobné dôchodkové sporenie“, „dôchodkové sporenie“ a „druhý pilier“. Do analýzy sme pridali aj tri články z webu Denníka N.

Ak máte záujem o podobné analýzy, obráťte sa na Obchodné oddelenie spoločnosti NEWTON Media.