Fico: Na Slovensku sa nevyhadzujú novinári do vzduchu ako na Malte

Analýza diskusií vypracovaná na základe prepisov spoločnosti NEWTON Media. Jej základom je meranie času vystupujúcich.

V uplynulom týždni rečnil v politických debatách najviac premiér Robert Fico (SMER-SD), ktorému k prvému miestu dopomohla diskusia s moderátorom Braňom Dobšinským na Rádiu Slovensko a debata v Politike na TA3. Z ponuky hostí programu Braňo Závodský Naživo sme vybrali rozhovor s Jurajom Drobom (SaS).

Róbert Fico na TA3 vyzdvihol stav demokracie na Slovensku. Podľa jeho slov si dostatočne ako krajina neceníme, v akej slobodnej a demokratickej krajine žijeme. „Slovensko sa môže považovať za jednu z najdemokratickejších a najslobodnejších krajín na svete. U nás sa nevyhadzujú novinári do vzduchu, ako to bolo teraz na Malte. Alebo policajti nemlátia ľudí preto, že majú iný názor, ako to je napríklad v Katalánsku.

Ak sa ale pozrieme na stav demokracie na Slovensku, podľa nezávislej organizácie Freedom House, ktorá sa posudzovaním stavu demokracie vo svete dlhodobo venuje, Slovenská republika v porovnaní s Maltou a Španielskom nevychádza až tak pozitívne.

Malta, v ktorej prednedávnom prišlo k vražde novinárky, má sumárne skóre kvality demokracie na úrovni 96% a Španielsko, ktoré sa momentálne vysporiadava so separatistickými tendenciami Katalánska, má skóre s hodnotou 94%. Slovensko má v rebríčku Freedom House za prebiehajúci rok 89%, rovnako ako napríklad Poľsko.

Premiérové pozitívne hodnotenia stavu občianskych a politických práv na Slovensku preto pravdepodobne vychádzajú skôr z momentálnych negatívnych udalostí v zahraničí, ako z vyzdvihovania dlhodobej práce a úspechov u nás doma.

Pozrite si grafy za každú reláciu:

Údaje v grafoch sú zobrazené ako h/m/s. Súčet hodnôt nevyjadruje celú dĺžku relácie, pretože uvádyame len hostí a moderátorov, nie reportážne vstupy. Meranie času výrazne ovplyvňuje skákanie diskutérov do reči a iné ruchy.

Prečítajte si aj príspevky na demogóg.sk, ktorý skúma pravdivosť výrokov v politických diskusiách.